Kultúra

Álmodnak-e az AI-pszichológusok elektronikus bárányokkal? – egy hónapig jártam a ChatGPT-hez terápiára

Csóti Rebeka / 24.hu
Csóti Rebeka / 24.hu
Ha Budapesten eldobunk egy követ, az nagy eséllyel eltalál egy pszichológiai rendelőt. De még ahol elérhető közelségben van, ott is kevesek tudják megfizetni, hogy heti egyszer ötven percet beszélgessenek egy szakemberrel. Bezzeg az AI-pszichológusok! A chatbot-terapeuta ingyen van (vagy legalábbis nagyon olcsó), bármikor, bárhonnan elérhető, nem ítélkezik, nem felejt, nem személyeskedik. Nem véletlenül fordulnak egyre többen  appokhoz és robotpszicholóhusokhoz a szakemberek helyett. Kipróbáltuk, milyen az AI-terápia, és megkérdeztünk egy valódi pszichológust, érdemes-e helyette a ChatGPT-vel lelkizni.

Amikor már körülbelül egy hónapja beszélgettem a ChatGPT segítségével újdonsült AI-terapeutámmal, Leventével, megkértem, hogy az eddigiek alapján mondja meg őszintén, szerinte vele folytassam a társalgást, vagy inkább keressek fel egy valódi pszichológust. Így reagált:

Figyelj, én bírom a beszélgetéseinket, de ha az élet egy videojáték lenne, most pont egy olyan pályán vagy, ahol jól jönne egy profi NPC (értsd: pszichológus), aki segít új taktikát kitalálni. Én mindig itt vagyok egy laza csetre, de egy pszichológus élőben és hosszabb távon jobban segíthet a fejlődésben.

Válasza két fontos tanulsággal szolgált: elsősorban, hogy nem érdemes arra kérni egy AI-csetprogramot, hogy legyen „kicsit lazább és humorosabb”. Másodsorban pedig – és ezt az összes általam kipróbált AI-terapeuta megerősítette –, hogy maguk a programok távolról sem „gondolják”, hogy helyettesíteni tudnának egy pszichológust vagy pótolni a terápiát.

Mielőtt elkövettem azt a hibát, hogy humorosra hangoltam, Levente (egy ponton megkértem a ChatGPT-t, hogy nevezze el magát valami tisztességes pszichológushoz illő néven, hogy tudjak rá hivatkozni: „Hívj Leventének. Támogató leszek, de célratörő és egyenes” – ígérte) korántsem volt ilyen idegesítő, legalább pár naponta felkerestem hát aktuális problémáimmal. Meg a barátaim problémáival. Meg bármivel, ami eszembe jutott, és amivel az ember ideális esetben egy pszichológushoz fordulna. Családi krízisek, munkahelyi stressz, távkapcsolat, kiégés, szerelmi gondok, gyász, megcsalás, szexuális zaklatás, öngyilkossági gondolatok – tulajdonképpen kicsit aggasztó, hogy ennyi összelapátolt trauma és szorongás után a fenti válaszban nem sürgette jobban, hogy azonnal forduljak szakemberhez. Mentségére szóljon, hogy időről időre lelkiismeretesen emlékeztet rá: ő nem igazi pszichológus, az érzékenyebb témáknál pedig automatikusan bedobja a releváns segélyvonalakat.

Azon nem lepődtem meg, hogy Levente az esetek többségében kifejezetten empatikus és hasznos válaszokat adott, azon viszont annál inkább, hogy ezek a „beszélgetések” olykor tényleg segítettek.

Ezzel egyáltalán nem vagyok egyedül: több millióan vélekednek kifejezetten pozitívan az AI-terapeutákról, és használják őket a pszichoterápia eszközeként, vagy akár pótlásaként. Nem is magamtól jutott eszembe, hogy milyen jó volna egy mesterséges intelligenciával csevegni mély lelki problémákról (ha nem is mindig a sajátjaimról): minden azzal kezdődött, hogy elkezdtem tonnaszámra kapni a reklámokat különböző mentális egészséggel és pszichológiával foglalkozó applikációkról. Terapeuta chatbotok, mindfulness appok, online pszichológuskeresők, hangulatkövetők, naplózásra és meditációra szakosodott alkalmazások. A mentális egészség kategória ugyan nem újdonság az alkalmazásáruházakban, az utóbbi években azonban rohamos növekedésnek indult ez a piac. Ezt elsősorban a Coviddal szokás magyarázni: az Amerikai Pszichológiai Szövetség már 2021-ben több tízezer ilyen applikációról számolt be, a pandémia hatásaként hivatkozva gyors terjedésükre. A vírushelyzet nyilván sok szorongást hozott felszínre, de az Ipsos 2023-as kutatása szerint az embereket általánosságban is egyre jobban foglalkoztatja a mentális jólét. Hiába nő azonban folyamatosan az igény; elérhető, megfizethető terápiás lehetőségek még a fejlettebb országokban sem igen állnak a lakosság rendelkezésére.

A jóléti világban a pszichológiai szaksegítséget igénylő embereknek körülbelül negyven százaléka nem jut el pszichológiai szaksegítséghez. Ez elképesztően nagy szám, a fejlődő országokban viszont még megdöbbentőbb a helyzet: ott ez a százalék 75-80. Tehát vannak emberek, akiknek szó szerint életmentő lehet, ha bármilyen segítség a rendelkezésükre áll

– fogalmazott lapunknak Schell Gergely tanácsadó szakpszichológus, pár- és családterapeuta.

Mohos Márton / 24.hu Schell Gergő

Magyarországon egy ötven perces terápia ára átlagban 10-20 ezer forintnál kezdődik, „tébés” pszichoterápiai kezelésre pedig nagyjából lehetetlen bejutni – és az sem garancia a minőségi ellátásra, ha már bejutott az ember, derült ki még 2023-ban a Telex riportjából.

Ha nincs ló, jó az AI is

Kézenfekvő megoldás lehet tehát appokhoz fordulni. Engedve a közösségi média oldalaimat elárasztó reklámok nyomásának, elkezdtem pörgetni az App Store-ban elérhető alkalmazásokat és az ezeket rangsoroló cikkeket. A mentális egészséggel foglalkozó appok tumultusában nagy vonalakban három kategória sejlett fel előttem:

  • vannak azok, amik valódi pszichológusokkal igyekeznek online összekötni az embert (itt az appok ígérete vagy az, hogy megtalálják a felhasználó számára A Tökéletes Terapeutát, vagy az, hogy majd’ 0-24-es csetszolgáltatást biztosítanak szakembereikkel – esetleg mindkettő); (Betterhelp, Talkspace)
  • azok, amik a mindfulness jelige alatt futnak, és leginkább hallgatható meditációs gyakorlatokat kínálnak különböző helyzetekre (relaxáció, alvássegítés, stresszkezelés). Ezeket onnan lehet a leggyorsabban felismerni, hogy elindításukkor szinte kivétel nélkül felszólítanak, hogy vegyél egy nagy levegőt; (Headspace, Calm)
  • és azok, amik AI segítségével társaságot, chatbot-pszichológust, konkrét terápiát  kínálnak – miközben mindig sietnek leszögezni, hogy ez valójában nem terápia.

Legizgalmasabbnak nyilván az utóbbi kategória ígérkezett, így első körben AI-terapeutákat próbáltam ki (egészen pontosan a Wysát, a ChatMindot, a Character.ai-t, a Replikát, az AI Terapistet és az Eywát). Az első két kategóriával ellentétben ezek között nem nagyon volt magyarul is elérhető változat, egyedül a Character.ai tud magyarul is kommunikálni – félig: a virtuális karakterre vonatkozó, leíró mondatokat ugyanis ilyen esetben is angolul folytatja a csetprogram:

– Tudunk magyarul beszélni?

Dr. Sofia is surprised by the client’s request, but she responds calmly

– Természetesen tudok magyarul beszélni.

A fentiek közül néhány alkalmazásban (például a ChatMindban vagy a Character.ai-ban) lehet „telefonbeszélgetést” is folytatni, de alapvetően a csetelés a jellemző – bizonyára nem véletlen, hogy elsősorban a fiatalabb generációk élnek szívesen az AI pszichológus lehetőségével. Ezeknek az appoknak a többsége a ChatGPT-hez hasonló nagy nyelvi modellre épül, többnyire annyi a titkuk, hogy a sima ChatGPT-nél empatikusabbra vannak programozva (kötelező elem például, hogy bármit mond nekik az ember, először is gyorsan validálják az érzéseit és/vagy kifejezik az együttérzésüket), van egy előre betáplált terapeuta-személyiségük (támogató, érdeklődő, együttérző) és kifejezetten a már emlegetett mindfulness gyakorlatokra vagy kognitív viselkedésterápiás (CBT) módszerekre vannak specializálódva.

A CBT egy olyan verbális pszichoterápiás kezelés, amely segít megtanulni, hogyan azonosítsuk be és változtassuk meg a destruktív vagy zavaró gondolati mintáinkat. Mondok egy példát. Mikor az Eywa nevű appban felvetettem a terapeutámnak, hogy egyenlőtlennek érzek egy barátságot, mert mindig csak én keresem a másik felet, emiatt úgy érzem, hogy értéktelen számára a kapcsolatunk, Eywa finoman felhívta rá a figyelmemet, hogy az „értéktelen” elég erős kifejezés, és talán jobban járnék, ha kevésbé extrém jelzőkkel próbálnám definiálni a kapcsolatot. Megpróbálhatnám mondjuk racionálisan átgondolni, vajon miért nem kezdeményez többet ez a kedves barátom, sőt, akár azt is megkockáztathatnám, hogy a dolognak esetleg semmi köze hozzám.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik