Kultúra

„Nézd meg, anyám, mit mutatok, milyen szép lányt táncoltatok!” – képriport egy pesti táncházból

Elek Aladár / 24.hu
Elek Aladár / 24.hu
Elnézve a kocsma pincéjéből éppen új italokért felfelé tóduló – amúgy a népzenész klubjuk második születésnapját ünneplő – színes társaságot, eszembe sem jutott, hogy amit látok, az az UNESCO szellemi kulturális örökségi listáján szerepel. Pedig pontosan az történt. Képgalériában mutatjuk be, milyen a hangulat egy pesti táncházban.

1972. május 6-án, a Wesselényi utcai mulatótól néhány sarokra rendezte meg négy néptáncegyüttes az első táncházát a Liszt Ferenc téri könyvklubban.

Zene és tánc úgy, mint Széken

– ez állt a meghívón, ugyanis a szervezőket a néhány hónappal korábbi erdélyi látogatásuk feledhetetlen élménye inspirálta. Később a Bartók Táncegyüttes Tímár Sándor vezetésével különvált, és tömegeket megmozgató nyilvános táncházat rendezett. A kezdeményezésnek gyorsan híre ment, hamarosan vidéki városokban is sorra alakultak a néptánckörök, rengeteg fiatal kutató indult meg Erdélybe táncot, zenét gyűjteni.

A mozgalom a rendszerváltást is túlélte, a külhoni magyar közösségeknek köszönhetően pedig a világ számos távoli pontján is meghonosodott. Budapesten minden este lehet találni táncházat vagy folkkocsmát a könnyen tanulható, egyszerű lépésekből építkező moldvaitól az inkább gyakorlott táncosokat vonzó mezőségiig. Egy ilyen rendezvényre ellátogatva  a kíváncsiskodó könnyen megértheti, miért került fel a táncház, mint hagyományátörökítési módszer az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára: a bejárat előtt dohányzó fiatalok Martin György és Sárosi Bálint etiópiai népzenegyűjtő útjának eredményeit tárgyalják meg, majd miután körbejárt a pálinka, a zenekar tagjai lassan megindulnak lefelé, ahol öt perc múlva lépni sem tud a fotós az összekapaszkodott pároktól, és még napokig a fülébe cseng, hogy:

Udvaromon arany vályú, arany kút…

15 fotó

Ajánlott videó

Olvasói sztorik