Az idei Múzeumok Éjszakájának békéscsabai rendezvényein az épp száznyolcvan éve született Munkácsy Mihály is központba kerül, hiszen az egyik alkotását idéző köztéri szoborról is lehull majd a lepel – írja az MTI.
A szöveg szerint a Napsugár Bábszínház kertjében szombaton avatják fel Széri-Varga Géza Köpülő asszony a bábok ölelésében című alkotását, amely
a Munkácsy-negyed negyedik új, a festőgéniuszt vagy leghíresebb műveit megidéző kültéri szobra lesz.
A végleges alkotásról az interneten sajnos egyetlen fotó sem elérhető, a Behir tavaly szeptemberben azt azonban elárulta, hogy a számos békéscsabai szobrot jegyző Széri-Varga Géza alkotásának
bekerülési összege 17,9 millió forint, az önkormányzatnak 11,2 millió forintja van rá, így a fennmaradó részt a jövő évi költségvetésből kell tervezni.
A lap a város vezető politikusainak reakcióját is összegyűjtötte: a kormánypárti képivselők egyike, Szente Béla szerint Békéscsaba büszke lehet rá, hogy újabb Széri-Varga-munka díszíti majd a várost, jó minőségű szoborhoz pedig ennél olcsóbban nem lehet hozzájutni. Szavaihoz a szintén a Fidesz-KDNP színeiben aktív Opauszki Zoltán hozzáfűzte: ez egy olyan munka lehet, ami a már álló társai minőségéhez illeszkedhet.
Dancsó Tibor (DK) elmondta: két bizottság vizsgálta a szoborpályázatot, ezek közül a szakmai lehúzta a győztes műve, a város által összeállított helyi bizottság pedig több változtatást kért.
Erre a gondolatra a pályázatot lebonyolító Békéscsabai Városfejlesztési Kft. ügyvezetője, Sódar Anita hozzátette:
a helyi bizottság pedig a festőállvány karcsúsítását, valamint azt kérte, hogy az alkotáson egy újabb figura, láda legyen.
A mű, illetve a tavaly őszi közgyűlésen bemutatott, majd elfogadott – később ismeretlen módon finomított – koncepció, valamint az eredeti festmény, a Köpülő asszony (1871-1872) egymás mellett így fest:
A Munkácsy-negyedben az elmúlt években feltűnt, a festőművész munkái ihlette Rőzsehordó nőt, illetve a Kisasszonyt két évvel ezelőtt a 2022-es év legrosszabb magyarországi köztéri szobrai közt mutattuk be, három éve pedig a művész óriássá változott alakjának felavatásáról is beszámoltunk.
Széri-Varga pályájának korábbi fontos alkotásai itt láthatók.