Ha valahol a ferde torony szerkezetet halljuk, azonnal a pisai katedrális minden évben tömegek által felkeresett harangtornyára gondolunk, pedig nekünk, magyaroknak is van ám saját változatunk a témára: ez a Nógrád vármegyei Szécsény közepén álló tűztorony.
A mai épület helyén 1718-ban fából született a pestis elvonulása miatti hálaként emelt harangláb, helyét 1820-ban előbb egy tűztorony, majd 1893-ban egy két, boltozatos szinttel újjáépített utód vette át. Ez mai magasságát végül 1929-ban érte el – ekkor született a toronysisak is –, dőlését pedig egy magát makacsul tartó legenda szerint annak köszönheti, hogy
A valóság ennél jóval prózaibb:
A palóc ferde toronyként is emlegetett, ma egy, a tűzoltás történetét bemutató állandó tárlatnak otthont adó épületet rég nem használják már eredeti rendeltetése szerint, kilátótoronyként azonban kitűnő, hiszen legfelső szintjéről kinézve az egész Ipoly völgyére, valamint a Szécsényt körbevevő fennsíkra is jól rá lehet látni.
Egy pici üröm azért vegyül itt az örömbe – derül ki a Jóvanazúgy! nevű Facebook-csoportba feltöltött fotók egyikéről, amin kitűnően látszik:
Azt sajnos nem tudni, hogy a gondolat mikor született, sőt, azt sem, hogy mikor öltött formát, a torony nem hivatalos Facebook-oldalán azonban jól látszik, hogy 2020-ban már ez volt a helyzet.