Csak ültem, néztem és nem akartam abbahagyni
A Ponyvaregény megosztó, trágár, hosszú. A cselekménye és a története bonyolult és elsőre talán még értelmezhetetlen is. Ennek ellenére, vagy éppen ezért zseniális. Hosszú monológok a sajtburgerről, egy óra kalandos történetéről, Istenről, a lábmasszázsról. Fantasztikusan összeállított zenék Van itt minden.
154 percen keresztül tartó véresen kemény, de szórakoztató alkotás. A szereplők természetesen szintén zseniálisak. Tarantino mindig is mesterien mixelte a ki tudja, honnan előrántott, feledőben lévő színészeket saját kedvenceivel. Összeszedtünk néhány érdekességet a filmről, de kíváncsian várjuk az Önök Ponyvaregényhez fűződő viszonyát is!
10 dolog, ami először eszünkbe jut a Ponyvaregényről
– Le Big Mac, illetve, hogy a franciák majonézt raknak a krumplira – Ne b@ssz!
– Ezekiel 25:17
– Zed
– A “béna”
– Uma Thurman és John Travolta tánca
– Az óra, ami valakinek a hátsójában vészelte át a fogságot
– Mond még egyszer azt, hogy “hogy mi”!
– Puska kellett volna bmeg!
– Maroktelefon
– Son of a Preacher Man by Dusty Springfield
1994
Ha végignézik az alábbi remek összeállítást, mindenki számára nyilvánvalóvá válik, hogy 1994 volt minden idők legzseniálisabb éve.
A nők szerepe a Ponyvaregényben
Éles szemű elemzőknek feltűnhet, hogy a Ponyvaregény finoman szólva is porig aláz minden nőnemű karaktert. Mielőtt végigmennénk sorrendben, hogy kivel mi történik a film alatt, szögezzük le, hogy Tarantino végül kárpótolta a hölgyeket és 3 filmen keresztül tartó (4, ha a Kill Billt 2 filmnek vesszük) tisztelgést tett a gyengébbik nem felé. A Vérfagyasztó, a Jackie Brown és természetesen a Kill Bill hősnői is földbe döngölik a velük szemben állókat.
Yolanda, avagy Nyuszimuszi: Drogos, bűnöző, befolyásolható, áldozat típus.
Mia Wallace: Drogos, kitartott, fehérmájú bűnözőfeleség.
Jody, a lyuggatott pofájú: Drogos, értelmi fogyatékos, áldozat típus.
Esmeralda Villalobos, a Taxisofőr: Pszichopata, perverz, valószínűleg drogos. Hogy ölt-e már, nem tudhatjuk pontosan, de mezítláb vezet, talán épp akkor lopta a taxit.
Fabienne: Nehéz jelzőket találni rá, de biztos, hogy nem az eszéért szereti Butch. Pláne, hogy azt a rohadt fontos órát is otthagyta a kenguru farkán. Itt jegyezném meg, hogy Dörner György szinkronjával hatalmas élmény Bruce Willis kifakadását nézni.
Tarantino forgatókönyvei és kisebb rendezései
Kevesen tudják, ezért érdemes megemlíteni, hogy a Kutyaszorítóban című Tarantino mozi után a Tiszta románc, Született gyilkosok, a Négy szoba és az Alkonyattól pirkadatig munkálataiban is részt vett a mester. Hol íróként, hol egy kisebb jelenet rendezőjeként, hol színészként. Quentin Tarantino kedvelőinek valószínűleg nem ismeretlen Robert Rodrigez neve sem, aki hasonló multitálentum, azonban ő még a zenéket is maga készíti filmjeihez.
Van, volt, lesz folytatás, avagy az előzményfilm?
Igazából volt folytatás. 1996-ban Angela Jones főszereplésével került a mozikba a Vérfagyasztó című harmadik Tarantino film. A Ponyvaregényben taxisofőrt alakító színésznő gyilkosságok helyszínén vállal takarítást. Egy ilyen alkalommal sorsdöntő bizonyítékot talál az elkövetőről, de meglepő módon nem jelenti, hanem eltűnteti a nyomokat. Egyszer nézhető, de jó film.
Akinek szabadideje engedi, és nem szeretne heteket eltölteni a Ponyvaregény elemzésével foglalkozó cikkek felkutatásával, mindenképpen nézze meg a DVD, vagy éppen a Blueray verziót audiokommentárral. A Galambos Péter, Vágvölgyi B. András, Kubiszyn Viktor és Török Ferenc közreműködésével készült hanganyag azoknak javasolt, akik huszonikszedik megnézés után már kívülről fújják a szöveget és kicsit többre vágynak.
Megtudhatjuk, hogy Vincent Vega és bátyja amszterdami kalandjairól már a Ponyvaregény megírása előtt született egy komplett forgatókönyv, ami valahol mélyen ott lapul Quentin Tarantino fiókjában. A történet egyetlen bökkenője talán, hogy a figurát húsz évvel ezelőtt megformáló John Travolta, bár zseniálisan vasaltatja az arcát, nehezen tudna egy 40 körüli gengsztert megformálni.
Ennek ellenére várnánk azért még valamit ezen a nyomvonalon!