1990 nem most volt, ezt nemcsak matematikailag vagy politikailag érzékeljük, hanem mondjuk azon is, hogy a nemrég a Sherlock Holmes 2. – Árnyjátékban látott Robert Downey Jr. arcát összevetjük az 1990-es Air Americában láthatóval. Ebben a filmben még mintha egy Wham-hasonmásversenyen indult páros egyik tagja lenne, aki a 80-as években szokásos melír-tupír kettőssel émelyített George Michaelt utánozná. Társa is igyekszik: Mel Gibson az Első Emelet együttes énekesét, Kikit próbálja külsejével megidézni. A filmben amúgy mindketten pilóták, akik a címben megnevezett titkos CIA-légitársaságnak dolgoznak, és veszélyes bevetések során kockáztatják frizurájuk testi épségét. 18:55, film+.
Mit tegyen egy tanárnőjelölt, akit bőrszíne miatt nem vesznek fel egy iskolába? A magyar viszonyokba ne menjünk bele, Amerikában – a film valós eseményeken alapul – a nő nem a bíróságra megy, hanem egy bezárni készülő uszodába megy el dolgozni. A hajdan jó eredményekkel büszkélkedő úszó a fejébe veszi, hogy kinevel egy fekete úszókból álló csapatot. Az efféle filmek, mint amilyen a Büszkeség is, általában kissé didaktikusak, de most arról az öntudatról van benne szó, amely annyira fájón hiányzik (avagy a sértettség és agresszió keverékének hisszük) itthon az emberekből, kisebbségből, többségből egyaránt, úgyhogy most kicsit elképzelhetjük, hogy milyen lenne, ha volna. 20:15, m1.
2005-ben Amerikában háborús filmet Irakról vagy Afganisztánról volt szokás csinálni, hisz Amerika általában rögvest elmagyarázza magának, hogy miért, hogy, milyen indokkal és okkal támad meg valakit. A visszapillantás, a múlt történéseinek feldolgozása általában a háborúk után évtizedekkel jön divatba. Ezért is érdekes, hogy a
Bőrnyakúak az 1991-es Öbölháborúról szól. Amely persze ugyanolyan, mint a többi: más, mint a tévében. Ebben az esetben szinte alig van. Egy fiatal tengerészgyalogos pedig azt éli át, ahogy a háborúra várakozás “hevében” úgy épül le, mint anno a kalocsai laktanyában a szolgálatuk második felét élő, unatkozó öregkatonák. Erről tán az a Fenyő Iván is mesélhetett a főszereplő Jake Gyllenhalnak, aki egy kisebb szerepet eljátszott a filmben, így sikerült egy stáblistára ráférnie Jamie Foxxszal vagy Chris Cooperrel. 21:00, TV2
Ridley Scott után James Cameron kapta kezébe az Alien-történetet, és csinált egy remek második részt. Az Alien 2. – A bolygó neve halál esetében egy csapat már az szörnyek létéről tudva utazik a bolygóra, hogy rendet csináljon, ám a megfenyítő emberiség mítosza hamar szertefoszlik. 21:00, film+.