Kultúra

Milyen volt Budapest elmúlt 20 éve?

Budapest 20 címmel multimédiás kiállítás nyílt a főváros elmúlt húszéves történetéről a Budapesti Történeti Múzeumban.

A kiállítás hat nagy témára bontva – város és emlékezet, átalakuló terek, városi rituálék, magunk között, dolce vita és földön, vízen, levegőben fantázianéven – foglalja össze a magyar főváros társadalmi és kulturális életének, építészetének, közlekedésének elmúlt húsz évben bekövetkező jelentős átalakulását.

A Vármúzeum Barokk csarnokában szeptember 14-től október 31-ig látogatható tárlat keddi megnyitóján Demszky Gábor főpolgármester elmondta, hogy már két éve dolgoznak a kiállításon és az annak alapját képező archívum összeállításán.

Mint mondta, az archívumban összegyűjtötték többek között az elmúlt két évtized összes fővárosi közgyűlési dokumentumát, a város fejlesztési koncepcióit, mintegy 2500 fotót és saját teljes levelezését. Az anyag szabadon kutatható lesz, így biztosítva az átláthatóságot – hangsúlyozta.

Az archívum és a kiállítás mellett egy kötet is megjelent Budapest 1990-2010 címmel, mely tulajdonképpen az archívum anyagát foglalja össze. A számos fotóval illusztrált, kemény táblás, nagy méretű könyvben neves történészek, szociológusok, urbanisztikai szakemberek és újságírók dolgozzák fel az egyes évek és ciklusok történetét, valamint az ágazati folyamatokat. Az egyes fejezetekben portrék olvashatók neves személyiségekről, többek között Göncz Árpádról, Soros Györgyről, Petrovics Emilről, Kosáry Domokosról, Csányi Vilmosról, Kurtág Györgyről, Esterházy Péterről és Cseh Tamásról.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik