A görög főváros, Athén egy 2000 éves vízvezetéket helyez üzembe. Az ebből származó öntöző víz az értékes ivóvízkészlet megőrzését is szolgálja – írta a német ZDF.
2024 júniusában Görögországban elviselhetetlen volt a hőség. A nappal jóval 40 Celsius-fok feletti, éjszaka 30 fok feletti hőmérséklet nehezítette az emberek életét. Ez volt az eddigi legmelegebb június. A jövőre egy 2000 éves, mintegy 23 kilométer hosszú római Hadrianus-vízvezeték újraaktiválásával is próbálnak javítani a hőség idején fellépő vízhiányon.
Az építmény túlnyomórészt a föld alatt található, jól karbantartott vezeték.
A vízvezetéket Hadrianus császár (i.sz. 76-138) rendelte meg, aki Athén elhivatott rajongójaként számos olyan épülettel járult hozzá a város fejlesztéséhez, amelyek ma is megcsodálhatók.
Különösen jól haladt az athéni Chalandri külvárosában található vízvezeték projektje, ahol az athéni vízművek szakértői dolgoznak az újjáélesztésen.
A Hadrianus-vízvezeték felhasználásával nyert víz ipari víz. A lakosok használhatják kertek, parkok és mezőgazdaság öntözésére, ezáltal megspórolhatnak sok értékes ivóvízet. Becslések szerint ezzel akár 80 000 köbméter vizet takaríthat meg évente csak Chalandriban.