A Kreml arról adott ki közleményt szerdán, hogy Vlagyimir Putyin telefonon egyeztetett Orbán Viktorral. Utóbbi Facebook-oldalára csak azután került ki a beszélgetést pár sorban megemlítő bejegyzés, miután a 444 szemlézte az orosz elnöki hivatal közleményét.
Orbán posztja szerint reggel egy órán keresztül egyeztetett Putyinnal. „A háború legveszélyesebb heteit éljük. Minden rendelkezésünkre álló diplomáciai eszközt bevetünk a tűzszünet és a béke előmozdítása érdekében” – ennyit közölt a magyar miniszterelnök.
A Kreml tájékoztatása ennél részletesebb volt, eszerint a megbeszélésen „alapos véleménycserére került sor ukrajnai kérdésekről. Orbán Viktor érdeklődését fejezte ki a válság politikai és diplomáciai megoldásának közös keresése iránt, figyelembe véve többek között a számos nyugati vezetővel való kapcsolatait.”
Putyin pedig a maga részéről
felvázolta alapvető értékelését az Ukrajna körüli helyzet jelenlegi alakulásáról és a kijevi rezsim destruktív irányvonaláról, amely továbbra is kizárja a konfliktus békés rendezésének lehetőségét.
A moszkvai közlemény szerint a felek a közel-keleti térségben kialakult feszült helyzetet a legutóbbi szíriai fejleményekkel összefüggésben is megvitatták.
Az oroszok által támogatott és a szíriai polgárháború alatt hatalomban tartott Bassár el-Aszad diktátort vasárnap buktatták meg az ellenzéki lázadó erők, a volt elnök pedig Oroszországba menekült a családjával.
A Kreml közleménye azt is megemlítette, hogy Putyin és Orbán „megvitatta a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági együttműködés számos aktuális kérdését, amely általában véve fokozatosan fejlődik”, és „különös figyelmet fordítottak a kölcsönösen előnyös projektek további előmozdítására az energiaágazatban”.
Ennek részeként több lehetséges témát érinthettek. Valószínűleg szóba jöhetett a Paks II. atomerőmű ügye, illetve annak finanszírozása is, amiről a napokban derült ki, hogy az eddig fix árasnak hitt építési költségeinek megemelését tervezik. A 2014-es szerződés szerint a beruházás 12,5 milliárd euróba került volna, amiből 10 milliárd eurót államközi hitelszerződéssel az oroszok biztosítanak, de már biztos, hogy emelni fogják az árat. Beszélhettek továbbá a Gazprombankra már kivetett, illetve az orosz olajra is kilátásba helyezett amerikai szankciókról is.