Nagyvilág

Elfogatóparancsot adott ki az izraeli miniszterelnökre a Nemzetközi Büntetőbíróság, Szijjártó szerint ez szégyenletes

ABIR SULTAN, Alberto PIZZOLI / AFP / POOL
Joáv Galánt (b) és Benjámin Netanjahu (j)
ABIR SULTAN, Alberto PIZZOLI / AFP / POOL
Joáv Galánt (b) és Benjámin Netanjahu (j)

A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és a november elején lemondott Joáv Galant korábbi védelmi miniszter ellen háborús bűncselekmények vádjával – számolt be a CNN.

A bíróság közleménye szerint észszerű alapja van azoknak a feltételezéseknek, miszerint Netanjahu büntetőjogi felelősséggel tartozik az olyan, a Gázai övezetben elkövetett háborús bűncselekményekért, mint az éheztetés fegyverként való alkalmazása, illetve az olyan emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények, mint a gyilkosság és az üldöztetés.

A legfőbb ügyész már tavasszal kérvényezte az elfogatóparancs kiadását, ám a döntést többször elhalasztották. Az elfogatóparancs kiterjed a Hamász katonai szárnyának főparancsnokára, Mohammed Deifre is, de ő azóta egy izraeli légicsapásban meghalt.

Izrael kifogásolta az ICC illetékességét az ügyben, ám a kifogást elutasította a bíróság.

Amint arról a 24.hu elsőként beszámolt, két nappal azután, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze elfogatóparancs kiadását kérte Netanjahuval szemben, Orbán Viktor feladatba adta három miniszterének, vizsgálják meg: mi történne, ha Magyarország – egyedüli EU-tagként – kilépne a büntetőbíróság kötelékéből? A helyzet komplex, mivel az elfogatóparancs minden ICC-tagállamot kötelez, így Magyarországot is, ám hazánk nem hirdette ki a Nemzetközi Büntetőbíróságot megalapító római statútumot. Erre hivatkozva akkor a kormány azt közölte lapunkkal: „Magyarországon ma nem hajtható végre semmilyen intézkedés a Nemzetközi Büntetőbíróság döntéseivel kapcsolatban.”

Frissítés:

Szijjártó Péter szerint az izraeli miniszterelnök és a védelmi miniszter ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancs „szégyenletes és abszurd”.

A külügyminiszter a Facebookon jelentette be, hogy a hír megjelenése után egyeztetett Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszterrel, és arról biztosította, hogy „Magyarország elutasítja, hogy a nemzetközi bírósági rendszer bármely intézményét politikai eszközzé tegyék, és most ez történt”.

Ez a döntés szégyent hozott a nemzetközi bírósági rendszerre azzal, hogy egyenlőségjelet tett egy ördögi terrortámadással megtámadott ország miniszterelnöke és az ördögi támadást végrehajtó terrorszervezet vezetői közé. A döntés elfogadhatatlan

írta Szijjártó.

Kapcsolódó
Orbán utasította három miniszterét: vizsgálják meg a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés lehetőségét
Két nappal azután, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze elfogatóparancs kiadását kérte Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökre, Orbán Viktor feladatba adta három miniszterének, vizsgálják meg: mi történne, ha Magyarország kilépne a büntetőbíróság kötelékéből?

Ajánlott videó

Olvasói sztorik