A napokban látványos tiltakozási hullámot váltott ki Indiában, hogy nemrégiben az egyik állami kórházban megerőszakoltak és megöltek egy fiatal orvosgyakornokot. A holttest felfedezése után az illetékesek először azt mondták – legalábbis a szülők nyilatkozata szerint –, hogy 31 éves lányuk, aki orvosgyakornokként dolgozott a kolkatai (korábban kalkuttai) RG Kar Orvosi Egyetemi Kórházban, öngyilkos lett. A családtagokat három órán keresztül várakoztatták, míg végül az édesapa megnézhette a lemeztelenített holttestet abban a szemináriumi teremben, ahol megtalálták.
A család igazságügyi orvosszakértői vizsgálatot kért, amely megállapította, hogy a fiatal nőt brutálisan megerőszakolták, majd megfojtották. Az incidens egyszerre két problémás területre hívja fel a figyelmet: az indiai nők helyzetére, és az egészségügy kritikus állapotára. Indiában gyakoriak a nők elleni erőszakos támadások, 2016-os adatok alapján naponta 106 nőt erőszakolnak meg, és ez csak a bejelentett bűncselekményekre vonatkozik. 2013-ban szigorítottak ugyan az erőszaktevők büntetésén, de az azóta nyilvánosságra került esetek is azt bizonyítják, a törvényi szigor nem áll az erőszak útjába.
A mostani eset ismét széleskörű felháborodást váltott ki és országszerte sztrájkba léptek az egészségügyi dolgozók, akik biztonságosabb munkakörülményeket és erősebb jogi védelmet követelnek.
Harcolt, ahogy csak tudott
Az indiai sajtóban nem nevezték meg a kórházi támadás áldozatát, azt azonban tudni lehet, hogy augusztus 9-én látták utoljára élve, amikor egy hosszú munkanap után lepihent. Több más indiai kórházhoz hasonlóan az RG Karban sincs kijelölt pihenőszoba az orvosoknak és a nővéreknek, helyette az oktatási célokra is használt egyik szemináriumi teremben alhatnak.
Így tett az áldozat is, akihez az éjszaka folyamán bement a kórházban dolgozó egyik civil önkéntes, Sanjay Roy és erőszakoskodni kezdett vele.