Orbán Viktor három éve dolgozik azon, hogy a Fidesznek új politikai otthont találjon Európában. Ez végre sikerült. A Fidesz kezdeményezésére elindult Patrióták Európáért képviselőcsoport 84 taggal alakult meg az Európai Parlamentben, és ezzel máris a harmadik legnagyobb frakcióvá vált.
A Fidesz 2021-ben kényszerből hagyta ott az Európai Néppártot. Orbán szempontjából ez kifejezetten hátrányos helyzet volt, és sokáig nem is tudott mit kezdeni vele. Egy korábbi cikkben már összeszedtük, hogy a mostani pártcsalád valójában a negyedik legjobb megoldás számára.
- A legjobb az lett volna, ha maradhatnak az Európai Néppártban, amely az EU legnagyobb pártcsaládja, ők adják a legfontosabb vezetőket, ott lehet leginkább befolyásolni az európai politikát. Orbán elmúlt napokban bemutatott teljesítményéből pedig az is látszik, hogy szereti a hagyományos politikai együttműködések – mint a soros elnökség – kereteit feszegetve képviselni a saját politikáját.
- A második legjobb helyzet az lett volna, ha sikerül egyesíteni a Néppárttól jobbra lévő korábbi két pártcsaládot és a Néppárt jobbszárnyát. A Giorgia Meloni vezette Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) és az Indentitás és Demokrácia (ID) közötti összefogást az tette lehetetlenné, hogy Oroszország lerohanta Ukrajnát. Az ECR euroszkeptikus, de atlantista és oroszellenes pártcsalád, miközben az ID-ben inkább oroszbarát populista pártok ültek. Ez az ellentét kibékíthetetlennek bizonyult.
- A harmadik legjobb helyzet az lett volna, ha a Fideszt felveszi az ECR. Ezen dolgoztak, a szavazási listájukat az ECR-hez igazították, amelynek frakciójába az Európa Tanácsban – ami nem európai uniós szerv – be is ülhettek. Végül Meloni nemet mondott a Fidesz csatlakozására. Hogy pontosan miért, azt nem lehet tudni. Arról viszont régóta tudni, hogy Meloniék a román nacionalista AUR és a Fidesz csatlakozása között fognak választani, amiből végül az európai színtéren kevésbé problémás magyargyűlölő pártot választották. Az ECR-frakció azért lett volna jobb a Fidesz számára, mint a korábbi ID pártcsalád, mert nagyjából komolyan veszik az európai politikában. Az ECR ráadásul a választások egyik győztese is, a Néppárt mellett ők növelték leginkább a mandátumaik számát. A Patrióták Európáért megalakulása előtt ők voltak a harmadik legnagyobb pártcsalád.
A negyedik legjobb opció valami olyasmi, ami most történt. A Fidesz eredeti célja viszont nem pontosan az lehetett a Patriótákkal, ami végül történt. Korábban arról is írtunk, hogy Orbán Viktor alapvetően nem az Európai Parlamentet, hanem a tanácsot célozta meg a pártalapítással. Az EU-n belül a valódi hatalom a tanácsban van, ahol a miniszterelnökök ülnek. Csupa olyan párttal tárgyalt a Fidesz, amelyek vagy kormányon vannak, vagy esélyük van arra, hogy egy-két éven belül kormányra kerüljenek. Orbán ugyanis jelenleg ebben az intézményben van leginkább elszigetelve, hiszen még azok sem szavaznak vele együtt, akik elvileg a szövetségesei, mint Robert Fico szlovák miniszterelnök.