Nagyvilág

Külföldi ajándékok eladásával vádolják Bolsonarót

Sergio Lima / AFP
Sergio Lima / AFP

A brazil szövetségi rendőrség azzal gyanúsítja Jair Bolsonaro volt államfőt, hogy segítői a politikus „tiltott meggazdagodása” érdekében továbbértékesítették a külföldről kapott ajándékait, köztük ékszereket.

A vádról igazságügyi forrásból értesült a brazil közvélemény pénteken. A volt elnök ügyvédei a G1 nevű hírportálon közzétett nyilatkozatban határozottan visszautasították a vádakat, és kijelentették, Bolsonaro „soha nem sajátított ki és soha nem tulajdonított el közvagyont”.

Pénteken házkutatási parancsot adtak ki Bolsonaro egykori segítőinek otthonára.

Az összegyűjtött bizonyítékok azt mutatták, hogy Jair Bolsonaro elnöksége idején létezett egy hálózat, amelynek célja a felajánlott, nagy összegű javak elsikkasztása volt

– idézi a bírói döntést az MTI összefoglalója.

Hozzátették, amikor Bolsanoro az októberi elnökválasztási vereségét követően, de még legyőzője, Luiz Inacio Lula da Silva beiktatása előtt, Brazíliából az Egyesült Államokba utazott, az „elnöki repülőgépen december 30-án szállított egyik bőröndben ilyen javakat (ajándékokat) helyeztek el. Az állami ajándékok között volt két szobor – egy csónak és egy pálmafa alakú –, amelyeket a bahreini kormány adott egy 2021-es állami látogatás alkalmával, valamint Szaúd-Arábia által adott férfi ékszerek, köztük egy, a svájci luxuscikkeket gyártó Chopard cég készítette óra és töltőtoll”.

Az ajándékok továbbértékesítésével gyanúsítottak egyike Mauro Cid, a volt elnök egykori segédtisztje, aki május óta börtönben ül. Őt egy másik üggyel összefüggésben, a Covid-19 oltási bizonyítványok állítólagos meghamisítása miatt vették őrizetbe.

A nyomozók szerint Cid egy hangüzenetben „25 ezer dollár (8, 25 millió forint) készpénzre” utalt, amit állítólag az exelnöknek szántak bizonyos vagyontárgyak eladása után.

A brazil számvevőszék szerint az államfő csak „nagyon személyes jellegű vagy minimális pénzértékkel bíró” ajándékokat tarthat meg hivatali ideje végén.

Bolsonaro bukásáról júliusban írtunk hosszabban:

Kapcsolódó
Végül mégis az elektronikus szavazógépek okozták Bolsonaro bukását
Nyolc évre minden köztisztségtől eltiltották Jair Bolsonarót, ami azt jelenti, hogy legközelebb 2030-ban kísérelheti meg visszahódítani az elnöki széket. A trópusi Trumpnak becézett populista politikus fél éve még a világ negyedik legnagyobb demokráciáját vezette, most az eltiltás mellett börtönbüntetés is fenyegeti.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik