Salvadorban a parlament szerdán kilencedik alkalommal hosszabbította meg a Nayib Bukele elnök kérésére bevezetett rendkívüli állapotot, hogy a bűnbandák okozta erőszakhullámot megfékezhessék, írja az MTI.
A 84 fős törvényhozásban 67 képviselő támogatta az indítványt. A parlament elnöke, Ernesto Castro azt mondta, a hosszabbítás december 18-tól számított 30 napra szól.
A közép-amerikai országban a rendkívüli állapotot március végén vezették be, miután 87 gyilkosság történt, amelyeket a „maráknak”, a Salvadort és a szomszédos országokat terrorizáló bűnbandáknak tulajdonítottak.
A jóváhagyott rendelet szerint „a bűnszervezetek és tagjaik továbbra is fenyegetést jelentenek”.
Az ellenzéki Vamos párt képviselője, Claudia Ortiz azt mondta, hogy „sokkal többet jelent az erőszak áldozatainak igazságot szolgáltatni és megvédeni őket, mint a börtönök megtöltése”.
A szükségállapot kihirdetése előtt Salvador börtöneiben már 16 ezer bandatagot tartottak fogva. Az elmúlt kilenc hónapban a rendőrség és a katonaság 1980 lőfegyvert, 2448 járművet, 14 230 mobiltelefont és 1,4 millió dollár (533 millió forint) készpénzt foglalt le az igazságügyi és biztonsági minisztérium adatai szerint.
Bukele elnöksége alatt 60 százalékkal csökkent a gyilkosságok száma. Februárban átlagosan napi 2,4 embert gyilkoltak meg Salvadorban, ami ugyan soknak tűnik a 6 és félmilliós országban, de Bukele elnöksége előtt ugyanez a szám még napi 20 volt.
A helyzet tavasszal egy csapásra megváltozott, amikor március 25. és 27. között a bandák nyolcvanhét embert gyilkoltak meg. A hivatalos adatok szerint március 26. volt a 21. század legerőszakosabb napja Salvadorban: ekkor hatvankét emberrel végeztek 24 óra alatt.
A salvadori konfliktus mozgatóiról és a populista vezető szándékairól az alábbi cikkünkben írtunk bővebben: