A csütörtökön 513 szavazattal, 22 ellenszavazat és 19 tartózkodás mellett elfogadott EP-állásfoglalásban a képviselők további büntetőintézkedések mellett érvelnek, a többi között az orosz kőolaj-, földgáz-, szén- és nukleárisüzemanyag-import azonnali, teljes körű embargóját követelik – közölte az Európai Parlament. Az állásfoglalásban a teljes orosz energiaexport-tilalom mellett arra is kérik a képviselők a tagállamokat, hogy szüntessék meg az együttműködést az orosz vállalatokkal a meglévő és új – magyarországi, finnországi és bulgáriai – nukleáris projektekkel kapcsolatban, és fokozatosan szüntessék meg a Roszatom-szolgáltatások használatát.
Az állásfoglalásban az is szerepel, hogy az Ukrajnába irányuló fegyverszállításoknak folytatódnia és fokozódnia kell annak érdekében, hogy Ukrajna hatékonyan megvédhesse magát. A képviselők emellett támogatnak minden további védelmi segítséget, amelyet a tagállamok egyenként vagy az Európai Békekereten belül az ukrán fegyveres erőknek nyújtanak.
Gál Kinga, a Fidesz EP-képviselője és alelnöke az állásfoglalásról a szavazás előtt azt írta a Facebookon:
A Fidesz európai parlamenti képviselői a mai szavazáson is határozott nemmel szavaznak arra a javaslatra, hogy embargót vezessenek be az Oroszországból érkező gázra, a kőolajra és a nukleáris üzemanyagra. Egy ilyen intézkedés megölné a magyar gazdaságot, a magyar családokkal fizettetné meg a háború árát, ezért ezeket a javaslatokat határozottan elutasítjuk. Kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, elítéljük az orosz agressziót, ezért az európai egység érdekében az EP-határozatot a végszavazásnál támogatni fogjuk. Mindezt úgy tesszük, hogy elutasítjuk a gáz és kőolaj, valamint az atomenergia békés célú felhasználását célzó embargó bevezetésére vonatkozó javaslatokat az Európai Parlamentben és minden uniós intézményben.
Ezzel összhangban a Fidesz képviselői közül maga Gál, valamint Deli Andor, Bocskor Andrea, Schaller-Baross Ernő és Tóth Edina is megszavazta a teljes állásfoglalást. (A szavazási jegyzék itt érhető el.) A magyar kormánypárti képviselők ugyanakkor valóban nem szavazták meg azokat a kiegészítéseket, amelyek határozottabb hangnemben követelték például a gáz- és energiaexport azonnali tilalmát. Három ilyen módosító javaslat volt, ezekről egyben szavaztak. A három módosító indítvány azonban így is átment, vagyis része lett a végső, teljes állásfoglalásnak, amelyre (a fent részletezett indoklással) már igennel szavaztak a Fidesz képviselői.
A három módosító javaslat közül – amelyeket a fideszesek leszavaztak – kettő arról szólt, hogy az állásfoglalás szövegéből kikerüljön a „mihamarabbi” kifejezés a gázimport tilalmával kapcsolatban, és helyette az „azonnali” kifejezés szerepeljen benne. A végső szövegben, amelyet már a fideszesek is megszavaztak, így az azonnali tilalom szerepel.
Felhívtuk Deutsch Tamást, a Fidesz delegációvezetőjét, aki azt mondta, semmit nem tud hozzátenni Gál Kinga Facebook-posztjához.
Az Európai Parlament állásfoglalásai nem kötelezők a tagországok számára, inkább csak politikai szándékot tükröznek.
Orbán Viktor szerdai nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta, nem látja akadályát a paksi bővítés folytatásának. Ugyanaznap landolt Pápán egy nukleáris fűtőanyagot szállító repülőgép.