Nagyvilág koronavírus

Körkép arról, hogy mely országok vezetői oltatják be magukat a koronavírus-vakcinával

Mohamed bin Szalmán elsőként adatta be magának pénteken a koronavírus elleni vakcinát Szaúd-Arábiában. A 35 éves trónörököst tartják az ország tulajdonképpeni erős emberének.

Az országos oltási terv keretében a lakosság mintegy 70 százalékának akarják beadni a vakcinát a jövő év végéig. Az oltóanyagot ingyenesen biztosítják a királyság állampolgárainak és tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi lakosainak, írja az MTI.

A szunnita királyság december közepén engedélyeztette az új típusú koronavírus ellen a Pfizer és a BioNTech vállalatok által közösen kifejlesztett vakcinát.

Világszerte több vezető politikus is megkapta már a vakcinát, hogy ezzel meggyőzze a helyi közvéleményt annak biztonságosságáról.

Így például a 78 éves Joe Biden megválasztott amerikai elnök, a 71 éves Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, a 45 éves Ana Brnabic szerb kormányfő.

A 66 éves Andrej Babis cseh miniszterelnök vasárnap, az oltási kampány megindultával készül beadatni magának a vakcinát.

A 34 éves Sebastian Kurz osztrák kancellár, valamint a 49 éves Justin Trudeau kanadai miniszterelnök viszont úgy döntött, hogy akkor oltatja be magát, amikor a saját korcsoportja kerül sorra a nemzeti kampány során. „Nem tartozunk a 80 év felettiek csoportjába” – válaszolta Kurz arra az újságírói kérdésre, hogy az osztrák kabinet tagjai miért nem kapták még meg a vakcinát.

Aki nem oltat

Nem akarja beoltatni magát az új típusú koronavírus ellen a fehérorosz elnök. Ezt maga Aljakszandr Lukasenka közölte a minszki gyermekinfektológiai kórházban tett látogatása során, amelyet az ONT állami televízió közvetített. Az elnök – aki maga is átesett a fertőzésen – kijelentette, hogy a szkeptikusok közé tartozik.

Lukasenka szerint tavasszal nagyjából 1,2 millió lakost terveznek beoltani az országban. Hangsúlyozta az oltás önkéntes jellegét. Közölte, hogy 5-6 különböző vakcina beszerzését tervezik, de leghamarabb az orosz oltóanyag lesz elérhető, amelyet részben importálnak, részben helyben fognak előállítani.

Idehaza

Magyarországra ma hajnalban érkezett az első adag szállítmány a Pfizer és a BioNTech közös vakcinájából, holnap kezdődik az oltás egészségügyi dolgozókkal.

Kapcsolódó

Ajánlott videó

Olvasói sztorik