Erdogan az Esenboga repülőtéren tartott sajtótájékoztatót azelőtt, hogy Azerbajdzsánba indult hivatalos látogatásra.
A török államfő úgy vélte, hogy az unió őszinte vezető politikusai nem hajlanak a büntetőintézkedésekre.
Törökország hajói energiahordozók után kutatnak a Földközi-tenger keleti medencéjében. Brüsszel szerint ez illegális, mert a tevékenység olyan vizeken zajlik, amelyeket az EU-tag Görögország és Ciprus saját különleges gazdasági övezetének tart.
Erdogan a tenger alatti földgázkészlet felfedezése nyomán kiújult török-görög-ciprusi tengerjogi vitát illetően leszögezte:
továbbra is megvédjük jogainkat a Földközi-tengeren.
A török vezető hétfőn felszólította a nemzetközi vitába érintett, térségbeli országokat, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz a témáról. Szerdán szintén jelezte: amennyiben Görögország őszinte szomszédként viselkedik, Törökország is ott lesz a tárgyalóasztalnál.
Az államfő úgy vélte, hogy az Európai Unió 1963 óta (akkor még mint Európai Gazdasági Közösség) folyamatosan szankciókat vet ki Törökországra, amellyel soha nem volt őszinte, és Ankarának tett ígéreteit sem tartotta be soha.
Törökország 1963-ban társulási megállapodást írt alá az Európai Gazdasági Közösséggel. A kis-ázsiai ország az Európai Uniónak 1999-től hivatalos tagjelöltje, a teljes jogú csatlakozásról szóló tárgyalások pedig 2005-ben kezdődtek meg. A folyamat az utóbbi években holtpontra jutott, a 35 megvitatandó fejezet közül eddig mindössze egyet tudtak lezárni.
Josep Borrell, az unió kül-és biztonságpolitikai főképviselője a tagállamok külügyminisztereinek hétfői tanácskozását követően a tengerjogi vitával összefüggésben azt mondta, hogy a török vezetés “viselkedése” nem mutatott pozitív változást az utóbbi időben, sőt a helyzet bizonyos szempontból rosszabbodott. Hozzátette: a csütörtökön kezdődő uniós csúcs meghatározó lesz az EU Törökországgal folytatott kapcsolatainak felülvizsgálatában.
Múlt hét elején az egyik török földtani kutatóhajó, az Oruc Reis visszatért a Földközi-tengerről Antalya város kikötőjébe. Két másik török hajó ugyanakkor továbbra is a térségben van, a Yavuz fúróhajó és a Barbaros Hayreddin Pasa földtani kutatóhajó.
Erdogan szerdán a közelmúltban bejelentett török igazságszolgáltatási reformmal kapcsolatos újságírói kérdésre is válaszolt. Selahattin Demirtasnak, a harmadik legnagyobb parlamenti tömörülés, a Népek Demokratikus Pártja (HDP) terrorvádakkal több mint négy éve előzetes letartóztatásban tartott volt társelnökének szabadon bocsátására vonatkozó szóbeszéddel kapcsolatban a török elnök közölte: nem fogják megvédeni külön egy olyan terrorista állítólagos jogait, mint Demirtas. Úgy vélte, hogy a török igazságszolgáltatás a kurd politikusnak nem ad ilyen lehetőséget.