Klaus Iohannis államfő március 16-án hirdette ki 30 napra a szükségállapotot az országban – ezt csütörtökön a törvényhozók otthonról, laptopjukon egyhangúlag meg is szavazták –, ennek ellenére nem járőröznek katonák az utcákon, nincsenek harckocsik az útkereszteződésekben. A hadsereg Romániában a céltalan és polgárijesztő sétafikálás helyett sürgősségi sátorkórházak építését vállalta, az elsőt a Bukarest Otopeni reptér szomszédságában.
S habár a szükségállapot kihirdetésekor a koronavírusban megbetegedettek száma a kétszázat sem érte el, senki sem halt meg, a román politikai vezetés pontosan tudta:
Ellenkező esetben Olaszország vagy Spanyolország helyzetébe sodródhat az ország.
Nem tévedtek, mert még így is naponta bukkannak elő felelőtlen emberek, akik tudják, hogy fertőzöttek, mégis elszöknek a karanténból, sétálnak az utcán, vásárolnak, rokonokat látogatnak, ölelkeznek. A szükségállapot viszont a büntetések és a szigorú intézkedések tekintetében szabad kezet ad a belügyminiszternek és a válságstábnak, hogy mindenáron megpróbálják megfékezni a túlkapásokat.
A „17-es páciens” karanténba vágta a belügy kórházát
Egy 60 esztendős nyugalmazott rendőr, a Bukaresti Rendőr-főkapitányság egykori helyettes vezetője február 26-án tíznapos izraeli kirándulásból érkezett haza. Rosszul érezte magát, ezért vizsgálatra jelentkezett a Belügyminisztérium bukaresti Dimitrie Gerota Kórházában. Amikor az orvosok megkérdezték, volt-e külföldön, letagadta. Átküldték a fertőző betegségekre szakosodott Matei Balş Kórházba, ahol március 9-én koronavírussal diagnosztizálták. Az exrendőr ekkor beismerte, hogy hazudott, csakhogy időközben már megfertőzte a családját, köztük unokáját és várandós menyét is. Mivel egy hétig feküdt a Gerotában, a hatóságok azonnal karanténba helyeztek száz egészségügyi alkalmazottat, akikkel kapcsolatba kerülhetett az Izraelből hazatért koronás rendőr. Eddig egy orvosnő tesztje lett pozitív, s ami még súlyosabb, a kórházat bezárták, betegeket nem láthatnak el.
A nő , aki a „17. fertőzött betegként” lajstromozott férfit elkísérte Izraelbe, a bukaresti személyi nyilvántartónál dolgozik, ezért a főpolgármester bezáratta a hivatalt, és az alkalmazottakat karanténba küldte.
Az exrendőr ellen bűnvádi eljárás indult, és a rendkívüli helyzet miatt hamis adatszolgáltatásért akár két év börtönbüntetésre is ítélhetik. Esetleg megúszhatja 1,4 millió forintnak megfelelő pénzbírsággal.
A hazugságért, az igazolt betegség letagadásáért ennél súlyosabb büntetést is kiszabhatnak most. Óriási felháborodást okozott például annak a férfinak az esete, aki még a múlt héten
A vírus a politikusokat is elérte, a román kormány videókonferencián keresztül ülésezik, miután Vergil Chiţac, a kormányzó liberális párt (PNL) szenátorának tesztje pozitív lett. Csak sejteni lehet, hány kollégájával érintkezett, de biztos megfertőzte a pártban Lucian Heiuş parlamenti képviselőt, Déva polgármesterét.
Az pedig csak hab a tortán, hogy Ludovic Orban kormányfő rettegve Snagovon egy állami protokoll villába zárkózva hozza döntéseit, de a kormány többi tagja is bezárkózott saját „várába”.
Tömegesen szöknek a karanténból
Március 19-én Romániában 277 fertőzött személyt tartottak nyilván, 3822-en voltak intézményesített karanténban, 33709 személyre szabták ki a kötelező otthoni elzárást. Az intézményesítetteket rekvirált szállodákba, szálláshelyekre zsuppolják – a költségeket az állam kifizeti –, őket nyilvántartja a megyei tisztiorvosi szolgálat (DSP). Ezekre a szálláshelyekre elsősorban a külföldről hazaérkező román állampolgárok kerülnek, de mindenkit a lakhelye szerinti megyébe, településre kísér a rendőrség, hogy ne terheljék agyon a határ menti megyéket. Az intézményesített szálláshelyeken rendkívül feszült a helyzet, s habár kapnak ellátást a kötelező 14 napos elzárásra, pszichésen rosszul viselik a karantént. Nem véletlen, hogy az épületeket a csendőrség őrzi 24 órában.
A DSP által otthoni elzárásra ítélteket a hivatal a csendőrség, a helyi rendőrség (eredetileg a polgármesteri hivataloknak alárendelt testület a közrend védelmére, a közlekedés szabályozására, de a szükségállapot miatt most a belügy irányítja őket), rendszeresen ellenőrzi, mivel az emberek hajlamosak „kilépni” a lakásból. Akit elcsípnek, hogy elhagyta otthonát, akár 700 ezer forintnak megfelelő büntetést is kaphat. Jelenleg több mint félszáz ilyen bűnvádi eljárás folyik.
A hazatérőkre két hét karantén vár
A helyzet egyre feszültebb, hisz a napokban ezrével érkeznek vissza Romániába a magyar hatóságok által biztosított speciális korridoron. Első körben a kint feketén dolgozók menekültek Spanyolországból, Olaszországból, újabban pedig a legális állásukat elvesztők. A belügyminiszter (most ő a második ember az országban) által vezetett válságstáb azt sem tudja, miként győzze meg a diaszpórát, hogy maradjon kint, mert behozzák a fertőzést.
Közeleg az ortodox húsvét is, amikor százezrével térnek haza a román állampolgárok családjaikhoz. Eddig finoman jelezték a hatóságok kifele, hogy ne keljenek útra, csütörtökön viszont Klaus Iohannis a sarkára állt, és kerek perec megmondta:
Érthető, hisz a legnagyobb veszélyt most a visszamenekülők, lakhelyük szerint az országban szétszórt, vörös zónából érkezők jelentik, akik ezrével felelőtlenül sétálgatnak, vásárolnak, ölelkeznek rokonaikkal, ismerőseikkel. Élő példa erre az a brassói gyógyszerésznő, akit egy Angliából hazatérő vásárló fertőzött meg, s most nem tudni, hogy a patikus még hány vevőnek adta tovább a koronavírust.
Útközben kirabolták a fertőtlenítőt szállító kamiont?
Az első hírek szerint ismeretlen tettesek a napokban valahol az országúton kiraboltak egy kamiont, amely lugosi és Hunyad megyei kórházakba szállított Bukarestből fertőtlenítő szereket. Lugosra 100 litert rendeltek, a hunyadi szállítmány nagyságáról nincs információ. A beszállító röviden értesítette a két kórházat, hogy a fertőtlenítő nem érkezik meg, mert útközben kirabolták a teherautót, ám amennyiben a megrendelő gondoskodik a fuvarról, a fővárosi telephelyen újra megkapják az igényelt mennyiséget. Csakhogy a rendőrségi közlemény szerint szó sem volt „útonállásról”, és a felvett jegyzőkönyvben a felek már tagadták a rablásra vonatkozó információkat.
A fertőtlenítőkkel, védőmaszkokkal amúgy is burjánzik Romániában a feketekereskedelem. Vidéken és a nagyvárosokban például egy nulla védelmet nyújtó műtéti maszkért az információözönben téblábolók akár 1500 forintnak megfelelő lejt is fizetnek, a feketézők boltról boltra kopogtatnak a településeken.
Vadásznak a fake news terjesztőire
Hivatalosan nem ismerik el, de úgy tudni, hogy a romániai válságstáb szó szerint vadássza a koronavírusról terjesztett hazug híreket, mint például azt, hogy az ország összes hipermarketje bezár. A hírt egy eddig szerény látogatottsággal működő Szeben megyei portál dobta be, amely további átszabott, csonkított, pandémiával kapcsolatos információkat is kiszórt a virtuális térbe. A hatóságok titkolják a honlap nevét, de már tudni, hogy napokon belül letiltják, a tulajdonost pedig 500 lejre (körülbelül 40 ezer forint) büntetik. Egyelőre elrettentő szándékkal, de biztosra vehető, hogy további büntetések is következnek.
Román-olasz konfliktus
A Kolozs megyei DSP március 17-én a kolozsvári reptéren leállított egy külföldre induló szállítmányt. A dobozokban közel 20 ezer védőmaszk, 45 orvosi védőruha és cipővédők voltak. A mennyiség nem ipari, viszont a román egészségügyi minisztérium korábban megtiltotta bármilyen egészségügyi eszköz, gyógyszer stb. kivitelét az országból. Az olaszok most rendkívül dühösek, a megrendelő perrel fenyegetőzik, mondván, szabályszerűen vásárolta a termékeket. A szállítmány egy nemzetközi fuvarozási cégen keresztül érkezett volna Olaszországba, ők vették át a dobozokat, miközben tudniuk kellett ezek tartalmáról, és tisztában kellett lenniük a tilalommal.
Kiemelt képünkön hívők a csíksomlyói kegytemplom előtt hangszórókon keresztül hallgatják a vasárnapi misét 2020. március 15-én az erdélyi Csíksomlyón. Fotó: Veres Nándor /MTI