A koronavírus-pánik tüzére jócskán öntöttek olajat azok a közösségi médiában terjedő képek és videók, amelyeken a kínaiak a külföldiek számára meghökkentő étkezési szokásaival hozták összefüggésbe a megbetegedést. A France24 Observers utánajárt, hogy a netes pánik mára ikonikussá vált, denevérlevest fogyasztó kínaiakat ábrázoló képei pontosan hol, milyen körülmények között készülhettek.
Az első, ezrek által megosztott videón egy ázsiai hölgy eszik egy gyümölcsdenevérből készült ételt:
A fent is linkelt videó leírásában is egyértelműen összefüggésbe hozzák a koronavírust az éjszakai állat fogyasztásával. A több mint 40 ezer megtekintésnél járó, január 23-án feltöltött videón egy kínai nő kezébe vesz egy ételként felszolgált denevért, széttöri azt, majd egy barátjával elfogyasztja azt. A videót számos más csatornára, a Twitterre és a Facebookra is feltöltötték, több százezer ember nézhette meg, a kommentek között pedig megszámlálhatatlanul sok az elítélő, gyűlölködő megszólalás. Volt, aki egyenesen azt állította, hogy:
Megérdemelték a koronavírust!
A France24 Oberservers azonban kinyomozta, hogy az esetnek nincs köze a koronavírus kitöréséhez, hiszen a felvétel még csak nem is Kínában, hanem Palaun készült. A felvételen egy ismert kínai influenszer, Weng Mengyun szerepel, aki a Weibo nevű kínai közösségimédia-felületen bocsánatot kért azoktól, akiket felzaklattak a látottak és kifejtette: sajnálja, hogy nem figyelmeztette nézőit, hogy a denevérhús fogyasztása egészségügyi kockázatokkal járhat. Ugyanakkor arról is írt, hogy mélységesen felháborítja, hogy a videót összekötötték a koronavírussal: az utazási műsorokban is gyakran feltűnő influencer 2016-ban vette fel étkezését, a videót pedig 2016-ban vagy 2017-ben töltötte fel az internetre, tehát jóval a koronavírus megjelenése előtt.
Egy másik videóban szintén egy nő látható, aki állítólag a vuhani egyetemen eszik denevérlevest:
WTF….就係呢啲白痴係食蝙蝠🦇,要香港人陪葬🤬🤬🤬🖕🏻你地死就快少少,唔洗connect全世界架賤種 pic.twitter.com/tKHlyCVle3
— Stand with Hong Kong🇭🇰🇭🇰 (@weconnect1111) January 22, 2020
Ezt a videót is felkapta a média, még a DailyMail és a Russia Today is beszámolt róla, mindkét lap arról írt, hogy tudósok szerint a koronavírus a denevérektől származhat.
Ez a videó is megjárt a Facebookot és a Twittert is, aok kommentelő egyenesen odáig jutott, hogy a kínaiak gyakran esznek nyers denevérhúst. Ami pedig egyértelműen hazugság. A felvétel még olyan mértékadónak tartott klapok is felkapták, mint a Vice francia mutációja, amely egyik kapcsolódó cikkének azt a címet adta, hogy:
A denevérleves felelős a koronavírusért
A France 24 Observers megtalálta a TikTok kínai változatát használó személy profilját. A felhasználó az összes posztját törölte, de annyit közölt a kíváncsiskodókkal és a gyűlölködőkkel, hogy a felvétel tavaly nyáron készült. Úgy tűnik, hogy a videót valóban a vuhani egyetem egyik hallgatója készítette, de hogy pontosan milyen körülmények között, azt nem lehet igazolni.
Talán még ezeknél a posztoknál is nagyobb karriert futott be az videó, amelyen egy tál denevérleves látható egészen közelről:
这东西长得像不像死神躺在你碗里?之前看纪录片,蝙蝠生活在山洞里,就地排泄,山洞里积了厚厚一层粪便,粪便里生活着各种恶心的虫子…经历这次事件能让中国人彻底放弃吃野味吗? pic.twitter.com/6mNQmBWCpi
— 陈秋实(陳秋實) (@chenqiushi404) January 22, 2020
Csak a Twitteren négyezer megosztásnál jár a videó, amely több, a denevérek elfogyasztásával foglalkozó montázsba is belefűztek. Az igazság azonban az, hogy ez a felvétel valószínűleg szintén Palaun készült. Az újságírók a fent említett palaui étterem menedzserének is megmutatták a felvételt, aki felismerte az asztalt és az étkészletet is. A France24 Observers újságírói egy kínai keresőt használva számtalan denevérből készült ételt ábrázoló képet találtak, mindegyik felvételen hasonló asztal és étkészlet látható, így valószínűleg a képek többsége a palaui Seefood House étteremben készült.
Szintén Palaun készült az a videó is, amelyen egy férfit mutatnak be, aki életében először eszik denevérhúst: