A horvát egészségügyi minisztérium, a mellkasi sebészek társasága és a tüdőgondozó intézetek célja, hogy a következő 5-10 évben 20 százalékkal csökkentse a tüdőrák okozta halálozások számát és ezzel évente több mint 500 életet mentsen meg. A tervek szerint a dohányosok 50 százalékát vonnák be a programba.
Horvátországban évente átlagosan 3000 embernél fedeznek fel tüdőrákot, amelynek leggyakoribb oka a dohányzás. Felmérések szerint az ország lakosságának 31,1 százaléka dohányzik, néhány százalékkal több férfi, mint nő. 2018-ben 3021 tüdőrákos beteget regisztráltak, 2789-en haltak meg a betegségben. Horvátország függetlensége, 1991 óta 80 ezren haltak meg tüdőrákban.
Miroslav Samarzija, a nemzeti program vezető orvosa a sajtónak elmondta: a tüdőrák szűrése és korai diagnosztizálása lehetővé teszi, hogy amennyiben valakinél daganatot fedeznek fel, azt időben eltávolíthassák. Hozzátette: a rendszeres CT-vizsgálatok 20-40 százalékkal csökkenthetik a veszélyeztetett népesség halálozási arányát, ami azt jelenti, hogy évente több száz ember életét menthetik meg.
A tüdőrák korai stádiumban szinte egyáltalán nem okoz tüneteket: kezdetben fájdalomérzet sem jelentkezik, hiszen a tüdőben kevés fájdalomérző receptor található. A betegek körülbelül negyedénél semmilyen tünet nincs jelen a diagnózis felállításakor.
Horvátországban hamarosan országszerte 16 intézményben végeznek majd CT-vel tüdőszűrést: Zágrábban több kórházban, továbbá Eszéken, Fiumében (Rijeka), Splitben, Varasdon (Varazdin), Zárában (Zadar), Dubrovnikban, Szlavon-Bródban(Slavonski Brod), Verőcén (Virovitica), Pólán (Pula) és Krapinán.
Kiemelt kép: iStock