A legfontosabb pártok közül a szocialista PSOE 123, a jobbközép Néppárt (PP) 66, a magát polgári liberálisnak valló Ciudadanos 57, a radikális baloldali Podemos 42, a szélsőjobboldali Vox pedig 24 mandátumot szerzett a voksoláson, a többi hely a kisebb pártoknak jut. A spanyol parlament alsóházában 350 képviselői helyet osztanak el, a kormánytöbbséghez 176 szavazatra van szükség. A legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a szocialisták végül a Podemossal és valamelyik katalán vagy baszk párttal kormányozhatnak majd együtt. A PSOE számára mindenképp óriási győzelem ez a 28,7 százalékos eredmény, legutóbb 2016-ban 85 mandátumot szereztek.
Akit az adatok és a lehetséges koalíciós felállások részletesebben is érdekelnek, az El Pais remek oldalán lehet őket tanulmányozni.
Már az exit pollok is szocialista győzelmet és kormányalakítási patthelyzetet jósoltak. A Néppárt a választás egyértelműen legnagyob vesztese, 16,7 százalékos eredményével története leggyengébb szereplését könyvelheti el a szervezet. A Vox viszont talán a legnagyobb győztesnek tekinthető: a szélsőjobbnak a Franco-rezsim bukása óta nem volt képviselete a törvényhozásban, most viszont a szavazók 10,3 százaléka támogatta őket. A Ciudadanos szintén nagyott nőt (15,8 százalék, a korábbihoz képest 25-tel több képviselői hely). A Podemos a 14,3 százalékos eredményével nagyon nem lehet elégedett, hiszen elveszett 29 képviselői helyet, de ennek ellenére könnyen elképzelhető, hogy végül is kormányozni fog.
A szavazásra jogosultrak 75,78 százaléka járult az urnákhoz. A felmérések szerint pedig a szavazók majdnem 40 százaléka, közel nyolc millió ember csak az utolsó pillanatban döntötte el, hogy kire szavaz.
(MTI, El Pais, Euronews, kiemelt kép: szavazófülke Gironában, fotó: Carles Palacio/NurPhoto)