Szijjártó Péter külügyminiszter nyilatkozata alapján szinte biztosra vehető, hogy helytálló az információnk, amely szerint Nikola Gruevszki azért léphette át a szerb-magyar határt legálisan, mert úti okmányt kapott Magyarországtól.
Szijjártó arra kérte a sajtó képviselőit, ne terjesszék azt, hogy a magyar diplomaták részt vettek az elítélt macedón politikus „szöktetésében”. Azt elismerte, magyar diplomaták segítették Gruevszkit abban, hogy Albániából Magyarországra jusson, de minden legálisan zajlott. Ahhoz, hogy Macedóniából hogyan távozott Gruevszki, Szijjártó szerint a magyaroknak „semmi közük”.
Ugyanis korábban bevonták a volt kormányfő útlevelét, tehát Magyarországra nem léphetett volna be legálisan, csak a balkáni országok között utazhatott személyi igazolvánnyal.
Korábban írtunk arról a lehetőségről, hogy Pintér Sándor belügyminiszter külön engedélyezhette volna Gruevszki Magyarországra lépését, azonban Szijjártó érveléséből az következik, hogy nem ez történt. Ha pedig illegálisan érkezett volna Gruevszki, akkor egy szerb menekülttáborban várhatna, nem Budapesten kapta volna meg, kivételes gyorsasággal, a politikai menedékjogot.
A gyorsan megadott menedékjog azért is fontos, mert így hiába kérte szerdán Macedónia Gruevszki kiadatását Magyarországtól, a menedékjog lehetőséget teremt arra, hogy a magyar kormány a kérésnek ne tegyen eleget.
Ahhoz, hogy ilyen olajozottan, gyorsan megkapja Gruevszki a menedékjogot az is kellett, hogy a magyar diplomaták összehangoltan segítsék Magyarországra jutását.
Napokkal ezelőtt elküldött kérdéseinkre az érintett nagykövetségek sem válaszoltak, vagyis a magyar külképviseletek munkatársai nem árulták el, kitől jött az utasítás, amelyre reagálva kézről kézre adva juttatták el Gruevszkit Magyarországra. Ha pedig bebizonyosodik, hogy még úti okmányokat is adott Gruevszkinek a magyar diplomácia, akkor még élesebben vetődik fel a kérdés: ki adott minderre a segítségre utasítást? Hiszen a kormány és maga a miniszterelnök is korábban arról beszélt, jogi ügyről van szó, amelyben a bevándorlási hivatal jár el.
Szijjártó is azzal hárította el a kérdéseket, hogy ezek nem az ő tárcájához tartoznak, és Gruevszki ügye jogi, nem diplomáciai jellegű. Viszont ilyen okmányt kiadni nagyon is külügyi hatáskör.
Kérdéseinket a külügyi tárcához is elküldtük, azonban cikkünk megjelenéséig semmilyen reakciót nem kaptunk. Amennyiben kapunk, frissítjük a cikkünket.
Kiemelt kép: Robert Atanovski / AFP