Nagyvilág

Nem a jéghegy volt a Titanic elsüllyedésének legfőbb oka

Azt hinnénk, hogy a huszadik század elejének legnagyobb közlekedési katasztrófájáról, a RMS Titanic óceánjáró elsüllyedéséről mindent pontosan tudunk. Tanulmányok, könyvek, elemzések, dokumentum-, és játékfilmek sora dolgozta már fel a történteket.

Nagyjából mindenki tudja, hogy White Star Line társaság Southamptonból New Yorkba tartó, elsüllyeszthetetlenként hirdetett hajója 1912 április 14-én, nem sokkal éjfél előtt jéghegynek ütközött, majd elsüllyedt. De lehetséges, hogy mégsem pontosan így történt.

Újonnan feltárt bizonyítékok utalnak arra, hogy nem jég, hanem egy tűz okozhatta a több mint 1500 halálos áldozatot követelő tragédiát.

Senan Molony újságíró, aki 30 éve tanulmányozza a Titanic katasztrófáját, olyan fotókat vizsgált, amiket a hajó fő villamosmérnökei készítettek közvetlenül az előtt, hogy a Titanic április 10-én kifutott tesztútjára a belfasti kikötőből. Molony közel kilenc méteres fekete foltokat fedezett fel, épp azon a területen, ahol a jéghegy később felszakította a hajótestet. Szakértők igazolták, hogy a foltok egy tűz nyomai, ami az egyik kazánteremben ütött ki.

Vagyis a jéghegy azért tett akkora kárt a hajótestben, mert tűzben meggyengült az acél. Molony azt mondja, hogy ezeket a foltokat eddig senki sem vizsgálta. Az újságíró megkérdezett anyagszakértőket, akik szerint, egy akkora tűz, amekkorára a nyomok utalnak, nagyjából 75 százalékkal gyengíti meg az acélt.

Molony azt állítja, a White Star Line tudott minderről, de eltitkolták a problémát. Hogy az utasok még véletlenül se szúrhassák ki a sérülést, a Titanic fordítva állt be a southamptoni kikötőbe.

(Metro)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik