A hírportál szerint a bizottság az incidens ellenére elfogadta a kormány javaslatát, és a Montenegróval megkötött határ-megállapodás ratifikálása – amelyet még tavaly augusztusban írtak alá Bécsben -, csütörtökön napirendre kerülhet a parlamentben.
Az ellenzék úgy véli, Pristina a megállapodással 8000 hektárnyi földet juttat a szomszédos országnak, ezért minden eszközzel tiltakozik ellene.
A belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetbe történő vízummentes beutazás bevezetéséhez az Európai Unió azt a feltételt szabta Koszovónak, hogy állapodjon meg a vitás határkérdésben Montenegróval.
Az 1,8 milliós balkáni országban az elmúlt hónapokban érezhetően nőtt a feszültség a politikai pártok között.
Az Önrendelkezés, a Szövetség Koszovó Jövőjéért (AAK) és a Koszovói Kezdeményezés (Nisma per Kosoven) tagjai szeptember óta tojásdobálással, fütyüléssel és könnygázzal akadályozzák a parlament munkáját, azt követelve, hogy Isa Mustafa kormányfő vonja vissza aláírását a Szerbiával augusztusban Brüsszelben kötött megállapodásról, amely több autonómiát biztosítana a szerb többségű településeknek.
Ugyanezen pártok a koszovói elnök beiktatása ellen is tiltakoztak. Hashim Thaci ennek ellenére április elején letette köztársasági elnöki esküjét.
A koszovói kormány még márciusban döntött arról, hogy a repülőtereken használatos testszkennerhez hasonló eszközöket vásárol, hogy megakadályozza a jövőben az ellenzéki képviselőket abban, hogy könnygázgránátot vigyenek be az ülésterembe. Néhány hónapja a szellőzését is felújították, hogy a teremben terjengő könnygázt minél hamarabb el lehessen tüntetni. (MTI)