Több mint tíz napja várakoztatnak a hatóságok egy nyolcéves Comore-szigeteki kisfiút a párizsi Roissy repülőtéren, miután a gyerek egyedül és hivatalos papírok nélkül érkezett Franciaországba.
A kisfiút a hatóságok pénteken akarták kísérővel visszaküldeni az indiai-óceáni szigetekre, de a gyerek annyira dühös lett és sírt, hogy a kapitány nem volt hajlandó felengedni a repülőgépre – közölték a repülőtéri illetékesek. A gyereket ezután a közeli Bobigny bíróságára kísérték, ahol végül úgy határoztak, hogy a gyermek Franciaországban maradhat.
A nagynéni gondozza
Az Anafé nevű, kiskorúakat segítő szervezet szerint a bíró úgy ítélte meg: nincs garantálva a kisfiú biztonsága, ha visszaküldik a Comore-szigetekre, hiszen anyja nem tud gondoskodni róla. A gyereket ezért a franciaországi Yvelines megyében élő nagynénje gondjaira bízták, aki megszervezte a kisfiú útját.
A gyerek március 21-én egyedül érkezett az Air France egyik járatával a Roissy reptérre, és az unokatestvére francia útlevele volt nála. A nagynénje várta, akit rövid ideig őrizetbe is vettek, miután a kisfiú anyjának próbálta magát kiadni.
A gyereket az incidens után a repülőtér várakozó övezetében helyezték el, a kitoloncolásra váró illegális bevándorlók közé addig, amíg a rendőrség elvégezte a szükséges ellenőrzéseket. A párizsi comore-szigeteki nagykövetség felvette a kapcsolatot a gyerek anyjával, aki elfogadta, hogy visszaküldjék a fiát.
A gyerekekkel ne szórakozzanak!
A gyereket ezután is a repülőtéren várakoztatták, amíg megszervezték a visszautat. Eközben gyermekjogvédő szervezetek, köztük a La Voix de l’Enfant (A gyermek hangja) elítélték “bármilyen gyermeknek a közigazgatási elzárását, bárki is legyen, bárhonnan is jöjjön”.
“Minden, a határokon egyedül megjelenő kiskorú védelemre és befogadásra jogosult Franciaországban” – emlékeztetett a szervezet a gyermekek jogairól szóló, New Yorkban 1989. november 20-án kelt nemzetközi egyezményre.
Tavaly nyáron a hatóságok több napon át várakoztattak a Roissy repülőtéren egy 3 és egy 6 éves kislányt, ami miatt ombudsmani vizsgálat indult. Bernard Cazeneuve belügyminiszter akkor “utasításba” adta, hogy kisgyerekek esetén az ellenőrzéseket nagyon rövid idő alatt le kell folytatni.
(MTI)