Nem kifejezetten felhőtlen az Egyesült Államok, és Oroszország viszonya az utóbbi időben, így nem is annyira meglepő, hogy az oroszok ott próbálnak ütni egy nagyot a jenkiken, ahol szerintük a legjobban fáj: a hidegháborús nemzeti büszkeségükön. Konkrétan a holdraszállás körül nyomozgatnának.
Már 1969 óta léteznek összeesküvéselméletek, amik szerint a holdraszállás valójában nem történt meg. Sokan hajlamosak hinni bennük, annak ellenére, hogy igazság egy lézersugárral kideríthető. Buzz Aldrin, és Neil Armstrong a Hold felszínén hagytak egy panelt, száz tükörrel, amik visszaverik a Földről feléjük irányított fényt.
Fotó: NASA
Az oroszok mégis úgy döntöttek, megpiszkálják egy kicsit a történetet: az Izvetia-ban írta meg Vlagymir Markin, az orosz állami nyomozóbizottság vezetője, hogy ki kellene végre vizsgálni az ügyet. Szerinte ki kellene deríteni, hogy hová lett az 1969-es, első holdraszállás eredeti felvétele, illetve hol vannak azok a holdkőzetek, és talajminták amiket az asztronauták hoztak haza.
A NASA 2009-ben ismerte el, hogy 200 ezer másik felvétellel együtt a holdraszállás eredeti képanyagát is letörölték, és más forrásokból, többek között a CBS felvételeiből állították helyre azt. Az amerikai űrügynökség a talaj és kőzetmintákról többször leírta már, hogy mennyiben különböznek a földi anyagoktól, és azt is, hogy ezeket a Johnson Space Centerben tárolják – írja a The Independent.
Az orosz támadás hátterében az amerikai Szövetségi Nyomozóügynökség (FBI) FIFA ellenni nyomozásának eredményei állnak. A korrupciós vádak ugyanis kihathatnak a 2018-as futball világbajnokságra is, aminek megrendezésére gőzerővel készülnek az oroszok. Markin azt írja, ha az amerikaiak önjelölt igazságosztóként nemzetközi szervezetek ügyeibe ütik bele az orrukat, megérdemlik, hogy mások az ő ügyeik körül szaglásszanak. Az orosz főnyomozó azért óvatosan fogalmaz. Azt írja, nem azt vitatják, hogy az amerikaiak valóban jártak-e a Holdon, de az egész emberiség érdekében pontosan szeretnék tudni, hogy mi történt a fontos, eredeti bizonyítékokkal.