Az igazgató elfogadhatatlannak nevezte, hogy akár egyetlen személy is megfertőződjön. Barack Obama elnök az Ebola-vírus miatt hétfőn tanácskozásra hívta össze kabinetjét.
Frieden szerint az ebolával kezelt dallasi ápolónő – akit hétfőn több amerikai sajtóorgánum a 26 éves Nina Phamként azonosított – állapota stabil. Az igazgató elmondta, hogy megfertőződésének okát még mindig keresik.
A nő, aki elsőként fertőződött meg Ebolával az Egyesült Államok területén, a kórba a múlt héten belehalt libériai Thomas Eric Duncant ápolta. Viselt védőfelszerelést, de a jelek szerint megsértette az elővigyázatossági előírásokat.
Thomas Frieden bocsánatot kért, amiért úgy tűnhetett, hogy vasárnap a ápolónőt tette felelőssé a megfertőződéséért. Több bírálója kifogásolta, hogy a kórházak személyzetét nem készítették fel elég alaposan a járvánnyal kapcsolatban.
A dallas-i hatóságok úgy döntöttek, hogy nem fogják elpusztítani az amerikai ápolónő kutyáját, mint azt a múlt héten Spanyolországban tették spanyol kolléganője, Teresa Romero Ramos kedvencével, Excaliburral. Nina Phamnak egy Cavalier King Charles spánielje van. Az amerikai nő kutyáját megfigyelés alá helyezik – ugyanakkor az egészségügyi szakemberek szerint nem világos, hogy a vírus hogyan viselkedik egy ilyen állat szervezetében.
Buddy Caldwell, Lousiana főügyésze bejelentette: nem engedélyezi, hogy egy, az állama területén található, veszélyes hulladék tárolására szakosodott szeméttelepre szállítsák a Duncan elégetett személyes tárgyai után megmaradt hamut.
Az Ebolában elhunyt férfi személyes tárgyait pénteken tüzelték el a texasi Port Arthurban és maradványokat egy louisianai hulladéklerakóba szállították volna, ám Dawell kijelentette, hogy a túl sok ismeretlen tényező miatt veszélyes lenne a hamut államhatárokon átutaztatni. (A CDC szerint egyébként a tűz elpusztítja az Ebola-vírust.)
A The Wall Street Journal hétfő száma szerint az Ebolában elhunyt libériai családok 40-50 dollárnak megfelelő összegért vesztegetik meg a helyi egészségügyi tisztségviselőket, hogy hivatalosan ne a járványt tüntetessék fel haláloknak. Az elhunytak így a helyi szokásoknak megfelelő, “normális” temetési szertartásban részesülhetnek: a közszemlére kitett, lefürdetett halottat akár napokig simogathatják-csókolgathatják a hozzátartozók. A nyugat-afrikai országban a holttestek jelentik a kór terjedésének első számú forrását.