Nagyvilág

Oroszország lezárhatja a légterét

Oroszország megtilthatja légtere használatát az újabb nyugati szankciókra válaszul

“Ha lesznek az energiaágazatunkat sújtó vagy a pénzügyi ágazatunkat tovább korlátozó szankciók, akkor kénytelenek leszünk asszimetrikusan válaszolni… Például a közlekedésben” – mondta Dmitrij Medvegyev a Vedomosztyi című orosz lapnak adott interjúban. Az orosz kormányfő figyelmeztetett: ha a nyugati légitársaságoknak ki kell kerülniük az orosz légteret, akkor többen közülük csődbe juthatnak. Ez számos olyan társaságot érint, amely amúgy is a túlélésért küzd – tette hozzá. Az orosz kormányfő hangsúlyozta, nem szeretné, ha a légtérzárat valóban be kellene vezetni. 

A Vedomosztyi egy hónapja már közölte értesülését a Szibéria fölötti átrepülés betiltására vonatkozó orosz tervekről. Az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint az Európából Ázsiába vezető útvonalon minden járattal mintegy 30 ezer dollárt takarítanak meg a légitársaságok. A Lufthansa, a British Airways és az Air France komoly összegeket fizet az Aeroflotnak, az állami többségi tulajdonban lévő orosz légitársaságnak a szibériai tranzitért.

A politikus a befolyásos orosz üzleti-politikai napilapnak kifejtette, a büntetőintézkedések nem járulnak hozzá ahhoz, hogy Ukrajnában béke legyen. “A szankciók nem érik el céljukat, és ezt a politikusok nagy többsége tudja” – mondta. Hozzátette, hogy a gazdaságiakat követő politikai ellenlépések pedig mindig aszimmetrikusak, és ez szerinte “még szörnyűbb”, mint a kereskedelmi-ipari szállítások korlátozása, mert “összeomolhat a nemzetközi biztonsági rendszer”. Dmitrij Medvegyev remélte, hogy Oroszország nyugati partnerei ezt nem akarják. Megjegyezte, hogy remélhetően “a döntéshozók között nincsenek őrültek”.  

Az orosz kormányfő a szankciók hasztalanságára Kína példáját említette, a távol-keleti ország ellen ugyanis a nyugati államok 1989-ben, a pekingi Tienanmen téri tüntetések leverését követően büntetőintézkedéseket vezettek be. Ennek ellenére a kínai gazdaság nemhogy visszaesett volna, hanem mozgósította belső tartalékait, forrásait, és eközben nem vágta el magát a külvilágtól. Ezek a szankciók bizonyos mértékben Kína javát szolgálták – fejtette ki a Vedomosztyinak az orosz kormányfő.

Az Európai Unióban pénteken közölték, hogy további büntetőintézkedéseket foganatosítanak Oroszországgal szemben az ukrajnai válságban játszott szerepe miatt. Azt is hozzátették Brüsszelben, hogy felfüggeszthetik a korábbi szankciókat, ha Moszkva visszavonja katonáit Ukrajnából, és tiszteletben tartja a délkelet-ukrajnai tűzszünetről pénteken megkötött megállapodást.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik