Nagyvilág

Pár tucatnyi magyar lehet az iszlám terroristák között

Az Iszlám államhoz Európából közel akár ötezren is csatlakozhattak, akik között több tucat magyar is harcolhat – írja a Blikk.

Akadnak, akik humanitárius, mások logisztikai segítséget nyújtanak, míg sokan közvetlenül a harcokban vesznek részt – közölte a Terrorelhárítási Központ (TEK) a Blikkel. Mint mondták, figyelik a konfliktusokban érintett területeket, az itt megforduló állampolgárok ugyanis komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek.

Bekerülnek a toborzási rendszerbe

„Az aggodalmat az okozza, hogy ezek az emberek aztán visszatérhetnek Európába. Ez megköveteli, hogy fokozzuk a megelőző és felderítő tevékenységeket – utalt a TEK sajtóosztálya arra, hogy folyamatosan elemzik a külföldi szolgálatoktól származó információkat, különösen azokat, amelyeknek magyar vonatkozása is van. A TEK leginkább azokra koncentrál, akik korábban már harcoltak zsoldosként.

Korábban kiderült, hogy a The Meir Amit Intelligence and Terrorism Information Center kutatása szerint az év elején még „csak” 12 magyar harcolt Szíriában. Azóta számuk nőhetett.

Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő azt mondta, hogy az Iszlám Államnak komoly szervezetei vannak Európában. Azok végzik a toborzást. A nyugati világrenddel elégedetlen, 18-29 éves európaiakat az igaz iszlám megteremtésének ígéretével várják. Az Iszlám Állam foglalt már el olyan bankot, ahonnan 96 milliárd forintnyi dollárt zsákmányolt. Kezében van a legmodernebb haditechnika, a szélsőséges szervezet új katonái többségében teljesen rutintalanok, pár hetes kiképzés után küldik őket a csatatérre. A lap emlékeztet arra, hogy a magyaroknak nem ismeretlen terep Szíria. Tavaly csaknem százan csatlakoztak az Aszad elnök ellen harcoló felkelőkhöz. A Terrorelhárító Központ akkor elismerte, hogy harcolhatnak Szíriában magyarok, akikről azonban pontos adatok nincsenek.

A kedden az internetre felkerült James Foley kivégzésében is vélhetően európai állampolgárok vehettek részt. London ugyanis a héten gyakorlatilag hivatalosan elismerte, hogy James Foley gyilkosa minden bizonnyal brit állampolgár, aki csatlakozott a szélsőséges szerveződéshez. Philip Hammond brit külügyminiszter a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy az internetre felkerült videón, amely Foley kivégzését mutatja, az álarcban látható gyilkos brit akcentussal beszél.

Akcentust és a testalkatot vizsgálnak

Lingvisztikai szakértők időközben azt is megállapították, hogy kiejtése elsősorban az East Enden, vagyis Kelet-London összetett etnikai lakosságú városrészeiben – főleg a muszlim többségű Tower Hamlets negyedben – honos.
A The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív brit napilap csütörtökön a brit biztonsági szakszolgálatoktól származó értesüléseit idézve azt írta, hogy a hatóságok mindenekelőtt egy Shajul Islam nevű orvost keresnek, aki néhány éve Szíriában járt. Islamot, aki a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) alkalmazottjaként az egyik legnagyobb londoni kórházban dolgozott, két éve Nagy-Britanniában bíróság elé állították azzal a váddal, hogy szíriai tartózkodása idején elrabolt egy brit újságírót.

A vádat végül nem tudták rábizonyítani, és az orvost – aki mindvégig ártatlannak vallotta magát – felmentették. A Telegraph értesülései szerint Shajul Islam nem gyanúsított, testvére, Razul Islam azonban jelenleg is Szíriában van, és a brit elhárítás szerint az Iszlám Állam soraiban harcol. Razul Islam neve szerepel azoknak a brit dzsihádistáknak a listáján, akiknek fizikai adottságait a titkosszolgálatok összevetik a videón látható gyilkoséival – idézi forrásait a brit lap.

Rapper és a kábszercsempész is képbe került

Shajul Islammal – akit bírósági felmentése ellenére eltiltottak orvosi hivatása gyakorlásától – a brit hatóságok elsősorban azért kívánnak beszélni, mert feltételezik, hogy felvilágosítással szolgálhat az amerikai újságíró kivégzőjének kilétéről.

A brit titkosszolgálatok a látókörükbe került két másik brit állampolgárt ugyanakkor lehetséges gyanúsítottként keresik. Egyikük Abdel-Majed Abdel Bary, egy 23 éves londoni rapénekes, aki tavaly Szíriába utazott, és nemrégiben feltöltött a Twitter portálra egy fotót, amelyen ő látszik egy levágott fejjel a kezében.

A The Daily Telegraph forrásai szerint Abdel-Majed Abdel Barynek az amerikai újságíró gyilkosáéhoz hasonló az akcentusa és a testalkata.

A másik keresett brit a 30 éves, ugyancsak londoni illetőségű Aine Davis, egy volt kábítószer-kereskedő, aki áttért az iszlám hitre, és szintén Szíriába utazott, ahol csatlakozott a dzsihádista felkelőkhöz. Egybehangzó pénteki brit sajtóértesülések szerint készültségbe helyezték a brit hadsereg különleges feladatokra kiképzett kommandós alakulatát, az SAS-t, és ha sikerül azonosítani James Foley gyilkosának kilétét és hollétét, az egység kísérletet tesz elfogására.

Továbbra sem hangzott el azonban olyan bejelentés Londonban, hogy a brit kormány a nyári szünetét töltő parlament rendkívüli ülésének összehívását tervezné az iraki és a szíriai válság miatt. Ezt több alsóházi képviselő is nyilvánosan követelte, David Cameron miniszterelnök viszont az elmúlt napokban ismételten leszögezte, hogy erre csak közvetlen brit katonai beavatkozás esetén lenne szükség, ám Nagy-Britannia nem tervezi harcoló alakulatok küldését Irakba.

 

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik