Beszámolók szerint a tűzhányó legalább 15 kilométeres körzetben lövellt ki magából vulkáni hamut és köveket, és a hegyről lefolyó izzó lávát még 15-20 kilométerről is látni lehetett.
Helyszíni jelentések szerint a közelben lakók fejvesztve menekültek otthonaikból, a vulkán környékén pánik uralkodik. Az indonéziai vulkanológiai és földtani katasztrófa-elhárítási intézet vezetője, Muhammad Hendrasto lakóhelyük elhagyására szólította fel a tűzhányó tíz kilométeres körzetében élő mintegy 200 ezer embert.
Egy másik vulkanológus, Umar Rosadi arról számolt be, hogy a vulkán által kilövellt törmelék a kráter 15 kilométeres körzetében veszélyt jelent a menekülőkre, míg a jakartai tvOne tévécsatorna beszámolója szerint egy, a tűzhányótól 30 kilométerre lévő települést is “kőzápor” ért.
A hatóságok már a kitörés előtt 400 rendőrt és ezer katonát vezényeltek a helyszínre, hogy segédkezzenek a veszélyeztetett területek kiürítésében.
A vulkán helyi idő szerint este tizenegy óra körül tört ki, 90 perccel azután, hogy a hatóságok elrendelték a legmagasabb fokú készültséget a tűzhányó környékén. Ugyanakkor a vulkán aktivitását látva a helybéliek már a délután folyamán elkezdték elhagyni otthonaikat.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a tűzhányó közvetlen közelében található 36 település mindegyikét sikerült-e már kiüríteni.
Az 1731 méter magas Kelud vulkán legutóbb 2007-ben tört ki, de akkor a hatóságok előzetes mérések alapján jóval előre tudtak a közelgő kitörésről, és hetekkel korábban evakuálták a veszélyeztetett területeket. 1990-ben a vulkán 55 áldozatot szedett, míg 1919-ben több mint ötezren vesztették életüket a Kelud legerősebb kitörése során.
A csendes-óceáni “tűzgyűrűn” elhelyezkedő Indonéziában összesen 127 aktív vulkán található, ezek közül legutóbb – két hete – a Sinabung tört ki, 17 ember halálát okozva.