1992 nyarán az amerikai posta rendszerében megsérült egy csomag. Ilyenkor általában annyi a postások dolga, hogy kártérítés kíséretében kézbesítsék a küldemény maradékát, de ebben az esetben inkább értesítették a rendőrséget.
A csomagban ugyanis néhány inaktív kézigránát és puskapor volt. A rendőrség pedig rögtön jelzett az ATF-nek (alkohol- és dohánytermékek, illetve lőfegyverek forgalmával foglalkozó iroda), ahol rögtön érdeklődni kezdtek a csomag címzettje felől.
A gránátokat David Koresh várta, a texasi Waco melletti Mount Carmel-i farmon.
Fotó: AFP
Rocktérítő
Koresh, a pedofil szektavezér 1959-ben született Texasban, Vernon Wayne Howell néven. A kis Vernon apa és érett anya nélkül nőtt fel, rossz tanulóként és állandó magányban. Viszont hiperaktív volt, így a túlmozgását előbb rockzenekarban, majd Biblia-magyarázóként vezette le. 1981-ben érkezett Wacóba, hogy tagja legyen a hetednapi adventistákból kiszakadt Dávid Törzse szektának. Állítása szerint 1983-ban, egy jeruzsálemi út során megvilágosodott, azaz egy angyal felvitte őt az Orion bolygóig, ahol találkozott a Megváltóval.
1990-ben Dávid izraeli és Kürosz perzsa király után felvette a David Koresh nevet, majd megpróbálta átvenni a teljes Dávid Törzse szektát. A hivatalban lévő prófétát párbajra hívta, hogy kiderüljön, kinek van nagyobb isteni ereje. Ennek eldöntésére egy halott szektatagot kívántak feltámasztani, de Koresh a holttest kiásása után inkább feljelentést tett a rendőrségen hullagyalázás miatt.
Hogy segítse a rendőrség munkáját, felfegyverzett híveivel megpróbált behatolni a szekta főhadiszállására, ám az ellenfél emberei fegyverrel várták, így a tűzpárbajnak a rendőrség vetett véget.
Koresh ezen annyira megsértődött, hogy visszavonult egy erődítmény jellegű farmra, és embereivel igyekezett minél jobban kizárni magát a világból. Mivel az önjelölt szektavezér meg volt győződve messiás voltáról, ezért úgy gondolta, hogy a törvények betartása rá nem vonatkozik.
A kislányokat és nőket lefoglalta
Karizmatikus személyiség és kitűnő szónok lévén nagy hatást gyakorolt az emberekre, főleg a nőkre. A szektatagok feleségeit „lefoglalta”, a farmon legalább 19 nő élt vele, akiktől sok gyereke született. Sőt, a nők kislányaira is szemet vetett, azok 11 éves korukban műanyag Dávid-csillagot kaptak, amely azt jelképezte, hogy érettek a Koreshsel való szexuális kapcsolatra. Miután több feljelentés érkezett ellene poligámia és kiskorúak megrontása miatt, a rendőrség beidézte, de Koresh nem jelent meg, hanem lőfegyvert és robbanóanyagot kezdett felhalmozni.
Az ATF emberei 1993. február 28-án körbevették a Mount Carmel-i farmon álló épületegyüttest. Házkutatásra nem kerülhetett sor, mert a szektatagok fegyverrel fogadták őket, a lövöldözésben négy ügynök meghalt. A váratlan kudarc után a hatóságok eltávolították a nézelődőket, a helyszíni közvetítést nyújtó tévéstábokat, és tárgyalásba kezdtek a szektavezérrel. Koresh megígérte: követőivel együtt békésen elhagyja az épületegyüttest, ha sugározzák televíziós üzenetét. Egy vallási adó ezt meg is tette, a csaknem egyórás, zavaros monológ után mégis csak néhány gyermeket engedtek szabadon, Koresh azt közölte a hatóságokkal: „csak akkor adom meg magam, ha az Úrtól erre parancsot kapok”.
Az FBI végül megunta
A helyzet tarthatatlan volt, így az irányítást a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) vette át, de 51 napos tárgyalássorozat után sem tudtak dűlőre vergődni a szektavezérrel. Az FBI, megelégelve Koresh meddő ígérgetéseit, április 19-én megindította a végső ostromot.
Az épület falát könnyű harckocsikkal próbálták megrongálni, hogy a réseken át könnygázt vessenek be a szektatagok kikergetésére. A várt megadás elmaradt, és néhány óra múlva – máig tisztázatlan körülmények között – több ponton is tűz ütött ki, az épület fél óra alatt porig égett. A bent tartózkodók közül Koresh és 81 követője, köztük 17 gyermek életüket vesztették: elégtek, a belélegzett gázoktól fulladtak meg vagy társaik lőtték le őket. Az egész világot sokkoló drámai eseményeket számos televízió élő adásban közvetítette.
A túlélő szektatagokat elítélték, ők viszont az amerikai kormányzatot perelték be, sikertelenül. 2000-ben a kormányzat is nagyszabású vizsgálatot folytatott az ügyben, a jelentés több mint ezer tanú meghallgatása és több millió oldalnyi dokumentum áttanulmányozása után azt állapította meg, hogy a hatóságok alapjában véve megfelelő módon jártak el, és nem tehetők felelőssé a szektatagok haláláért.