“Panaszt kaptunk az egyik áldozat családjától. A családtagok kifogásolják a módot, ahogyan a rendőrség eleget tett a feladatának Utoya szigetén 2011. július 22-én - közölte Paal Henrich Berle, a Spesialenhet for politisaker (Különleges Rendőri Egység) munkatársa. A feljelentő tudni szeretné, hogy a rendőrség érkezhetett volna-e korábban a mészárlás helyszínére, és így megmenthetett volna-e emberéleteket.
2011. július 22-én Breivik 69 embert, többségükben kamaszkorúakat ölt meg, amikor egy és negyed órán át lövöldözött a munkáspárt utoyai ifjúsági táborában. Ezt megelőzően pokolgépet helyezett el a kormány oslói székháza közelében.
Egy független bizottság jelentése szerint Breiviket ezen a napon meg lehetett volna állítani, amivel emberéleteket lehetett volna megmenteni. A biztonsági erők számos működési zavarára rámutató jelentés miatt néhány nappal később lemondott a rendőrfőnök.
A “rendőrség rendőrsége” a panasz nyomán még nem döntött az esetleges vizsgálat megindításáról közölte Paal Henrich Berle.
Jens Stoltenberg miniszterelnök, akit szintén bíráltak amiatt, hogy az ország nem volt felkészülve a támadásokra, kedden a parlamentben kért bocsánatot a hatóságok által elkövetett tévedésekért.
A 33 éves Breiviket múlt pénteken a kiszabható legsúlyosabb büntetésre, 21 évi börtönre ítélték, a büntetés korlátozás nélkül meghosszabbítható, ha az elítéltet továbbra is veszélyesnek nyilvánítják.