Nagyvilág

Irak a szakadék szélén

Folytatódnak a merényletek Irakban, az amerikai csapatok kivonása után. Most a belügyminisztériumnál robbantott egy öngyilkos merénylő.

Legalább hat ember meghalt, és 34.ne megsebesültek Bagdadban, amikor egy öngyilkos merénylő robbantott a belügyminisztérium épületénél – közölték az iraki hatóságok. A merénylő a minisztérium épülete előtti biztonsági kordonnak hajtott neki robbanóanyaggal megrakott autójával. A támadó kihasználta azt a pillanatot, amikor az őrök karbantartási munkákra érkező villanyszerelőket engedtek be a főkapun, és ő is behajtott a minisztérium területére.

A robbantás azután történt, hogy múlt csütörtökön legalább 72 ember vesztette életét egy főleg a síita negyedeket sújtó robbantássorozatban. A húsz összehangolt robbantásban több mint kétszázan sebesültek meg. Az volt az első terrortámadás az amerikai erők minapi kivonulása után, aminek nyomán Irakban azonnal belpolitikai válság tört ki a síiták vezette kormány és a rivális szunnita erők között.

A síita Núri al-Máliki kormányfő kezdeményezésére egy hete elfogatási parancsot adtak ki a szunnita alelnök, Tarek al-Hasemi ellen, akit merényletek pénzelésével vádolnak, Máliki egyúttal saját szunnita helyettesének, Szaleh Mutlaknak a menesztését követelte a parlamenttől. A szunnita Irakíja Tömb 82 képviselője a kialakult helyzet miatt a kormány és a parlament bojkottálása mellett döntött, Máliki viszont azzal fenyegette meg a pártot, hogy kilenc miniszterét felmenti, ha fenntartja döntését.

Többen attól tartanak, hogy ezekkel a lépésekkel az ország a szakadék szélére sodródik, és megismétlődhet a 2006-2007-es felekezeti háború.

Egy magas beosztású rendőrségi forrás szerint a lázadók azért vették célba a minisztériumot, hogy bosszút álljanak a miniszterelnök-helyettes Hasemi ellen kiadott letartóztatási parancsért. Maga Hasemi a félautonóm iraki Kurdisztánba utazott, ahol vélhetően nem adják ki őt azonnal a központi kormány hatóságainak.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik