Költői fordulatokkal megtűzdelt beszámolót közölt a kínai Hszinhua hírügynökség Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Hszi Csin-ping kínai elnök pénteki búcsúebédjéről, amelyben a két ország külön-külön és együtt elért teljesítményének felmagasztálásán túl azt is megírták, hogy a két vezető az ablak mellett ülve a gomolygó felhőket figyelte.
Az rtl.hu írása szerint Hszi Csin-ping kínai elnök és felesége a magyar miniszterelnökkel és feleségével a Mol-torony tetején lévő Virtu étteremben költött el egy búcsúebédet, közben feleségeikkel együtt gyönyörködtek a Duna mindkét partját felölelő panorámában.
A Hszinhua azt írta, hogy Orbán tájékoztatta a kínai népköztársaság vezetőjét Budapest város történetéről, fejlődéséről, átalakulásáról és jövőbeli terveiről, megjegyezve, hogy a kínai vállalatok jelentős mértékben hozzájárultak Magyarország gazdasági fejlődéséhez, és számos kínai építésű projekt vált a kétoldalú együttműködés és a városfejlesztés zászlóshajójává, egyben a barátság szimbólumává.
Kína számos technológiai ágazatban vezet a világon, Magyarország pedig abban bízik, hogy még több téren folytathat majd együttműködést Kínával, és fejlettebb technológiákat importálhat Kínából Magyarország nemzeti fejlődése és az emberek megélhetése érdekében
– mondta a magyar kormányfő.
Hszi megköszönte Orbánnak a szívélyes meghívást és az átgondolt szervezést, hozzátéve, hogy nemcsak átérezte Budapest történelmi hagyományait, hanem látta itt azt a friss életerőt is, amely segített neki jobban megérteni Magyarországot, és amely mély benyomást tett rá.
A búcsúebéd során a két vezető az ablak mellett ült, és együtt figyelték a gomolygó felhőket. Közben őszinte megbeszélést folytattak a gazdasági növekedéssel és a vezetői filozófiával kapcsolatos tapasztalataikról, véleményt cseréltek fontos közös érdekű kérdésekről, és számos megállapodásra is jutottak,
– adott poétikus betekintést a két vezető búcsútalálkozásába a kínai állami hírügynökség.
Hszi tájékoztatta Orbánt a Kínai Kommunista Párt (KKP) évszázados történetéről, valamint a pártvezetés és az államirányítás fontos filozófiáiról, rámutatva, hogy a KKP egy néhány tucat tagot számláló kis pártból nagy párttá nőtte ki magát. Ma már több mint 98 millió tagja van, és számos súlyos krízist átélt, mire Kína elérte mai vívmányait.
A KKP bízik abban, hogy továbbra is képes lesz legyőzni a különféle kihívásokat az előttünk álló úton, és megőrzi Kína hosszú távú stabilitását és fejlődését
– mondta Hszi, megjegyezve, hogy ez nemcsak jobb életet tesz lehetővé a kínaiak számára, hanem nagyobb mértékben is hozzájárul a világbékéhez és fejlődéshez.