Közélet

Stumpf István: Mindig van miért aggódni, függetlenül attól, hogy a Fidesz négyszer nyert kétharmaddal

Máthé Zoltán / MTI
Máthé Zoltán / MTI

Még soha nem láttam ilyen bizonytalannak a jövőt, mint most. Az ukrajnai háborúnak és a geopolitikai feszültségeknek megvan a világháborús veszélye, de a konfliktusok egy új egyensúlyi helyzetet is teremthetnek – mondta Stumpf István az Indexnek adott interjújában. Stumpf korábban volt kancelláriaminiszter, alkotmánybíró és kormánybiztos is, jelenleg pedig Orbán Viktor Stratégiai Tanácsadó Testületének egyik tagja.

Szerinte jelenleg nagyon sok függ attól, hogy „a világ vezetői képesek-e önuralomra, és képesek-e egymás érdekeit egy új világrendben összeegyeztetni”. Az interjúban szóba került a közelgő EP-választás is, ezzel kapcsolatban úgy vélekedett:

Nem várok földcsuszamlásszerű változást a választásokon. Mélyen be vannak ágyazódva az uniós intézményekbe az üzleti életet, a médiát irányító érdekkörök és az egyéb lobbicsoportok, amelyek megakadályozzák, hogy a szuverenista oldal jelentősebb befolyást szerezzen. Ugyanakkor a nemzeti szuverenisták térfoglalása prognosztizálható, lesz hangsúlybeli eltérés a jelenlegi helyzethez képest.

A beszélgetés során szó esett a kegyelmi botrány hatásairól, Stumpf ennek kapcsán többek közt azt mondta: „Mindig van miért aggódni, mert függetlenül attól, hogy a Fidesz négyszer nyert kétharmaddal, egy választás mindig kihívást jelent. De én ma úgy látom, hogy a legkompaktabb politikai erő Magyarországon továbbra is a Fidesz–KDNP közössége, amelynek van világos nemzetstratégiai elképzelése, és vitathatatlanok az elmúlt tizennégy évben elért eredményei.”

A miniszterelnök tanácsadója ezt követően úgy fogalmazott:

Bár kétségtelen, hogy az elmúlt időszakban a Covid, a háború és a gazdasági növekedés visszaesése miatt megnehezedett az embereknek az élete. Volt egy nagyon jelentős, középosztályt erősítő folyamat, ami stabilizálni tudta – különösen vidéken és a családos, dolgozó középosztály körében – a támogatói mezőt. Ezek a tartalékok fogyóban vannak, és valószínűleg az elégedetlenség nőni fog.

Stumpf úgy véli, „részben ezt a fajta elégedetlenséget és a közelmúlt morális krízisét használja ki Magyar Péter formálódó új politikai mozgalma”.

A kegyelmi döntés nyomán kialakult politikai hullámzást azonban még nem nevezném földrengésnek. Ez egy figyelmeztető jel volt a kormánypártok számára, hogy figyeljenek oda jobban azokra a morális dimenziókra és a mindennapi élet rezdüléseire, amelyek a nagypolitikai és világpolitikai játszmák közepette lehet, hogy a háttérbe szorultak

– szögezte le.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik