A Belügyminisztérium együttműködve a Honvédelmi Minisztériummal részletes kimutatást készít az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottság számára az Ideiglenes Biztonsági Határzárral (IBH) kapcsolatban eddig felhasznált költségvetési forrásokról, közölte Simicskó István honvédelmi miniszter.
A tárcavezető Demeter Márta szocialista országgyűlési képviselő, és Harangozó Tamás, a honvédelmi bizottság MSZP-s alelnökének írásbeli kérdésére válaszolva ugyanakkor leírta:
Másik kérdésre válaszolva Simicskó István kitért arra is, hogy a határzár építésében a HM EI Zrt. is részt vesz. A HM Beszerzési Hivatallal augusztus 2-án megkötött vállalkozási keretszerződés alapján a cég főbb feladatai közé tartozik: az aljnövényzet irtása, a talaj előkészítése, útépítés, cölöpverés, szerkezetépítés, szállítás és anyagmozgatás. A HM EI Zrt. 467 munkavállalója 2015. augusztus 1. és szeptember 30. között a munkaszerződéstől eltérő munkavégzés keretében látták el a határzárhoz kapcsolódó feladatokat. A HM EI Zrt.-nek mostanáig több mint bruttó 677 millió forintot fizetett ki a tárca.
A honvédelmi miniszter válaszából kiderül az is, hogy a határzár építése során alvállalkozókat is szerződtetett a HM EI Zrt. A magyar-szerb határszakasz vonatkozásában hat céggel kötöttek ilyen jellegű szerződést. Közülük a legtöbbet – csaknem 143 millió forintot – a Zöldterület Kft.-nek fizette ki a HM EI Zrt. talaj-előkészítési, szállítási, és rakodási feladatokhoz munkagépek biztosítására.
Ugyancsak a Magyar Honvédség határvédelmi feladataival kapcsolatban Harangozó Tamás szocialista képviselő arra is rákérdezett, hogy mely országok, hány katonája fog részt venni a “Közös Akarat” elnevezésű határrendészeti közreműködő feladatának közvetett támogatásában, továbbá, hogy “milyen jogosítványai lesznek a támogatási feladatot ellátó külföldi katonáknak?”. Erre válaszul Simicskó István azt írta: a cseh védelmi minisztérium 21 embert, a szlovák védelmi minisztérium pedig 30 embert ajánlott fel. Lengyelország részéről a személyi állomány részvételét tekintve még nem, de az eszközök tekintetében már érkezett hivatalos felajánlás – tette hozzá.
A miniszter ismertetése szerint a nemzetközi állomány a közös kiképzés végrehajtása során gyakorlati tapasztalatot szerez a válsághelyzet kezeléséről és annak körülményeiről, a rendelkezésre bocsájtott élelmezési szaktechnikai eszközök telepítéséről, üzemeltetéséről valamint a határrendészeti feladatok logisztikai támogatásában vesznek részt. A nemzetközi végrehajtó állomány közvetlenül nem vonható be határrendészeti feladatok végrehajtásába, intézkedési jogkörrel nem rendelkezik, emelte ki válaszában Simicskó István.