Az ügyben 14 olyan cég érintett, amelyek milliárdos tételben állítottak ki hamis számlákat fémkereskedő társaságoknak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) majdnem negyven helyen tartott házkutatást és foglalt le iratokat, bizonyítékokat. A gyanúsítottaktól autókat, házakat, értékesebb tárgyakat és készpénzt foglaltak le, összesen 400 millió forintnyit.
A nyomozók a számlaforgalomból, valamint a számlázó társaságok hátteréből derítették ki, hogy a fémhulladékkal kereskedő cégek csalással akarták csökkenteni a fizetendő társasági és a különadó összegét a könyvelésükben.
Az adóhatóság szerint a fiktív számlák nemcsak az adóminimalizáláshoz kellettek, hanem ahhoz is, hogy a fémhulladékok beszerzését legalizálják. A számlagyár és a kereskedők tranzakciói úgy működtek, hogy a számlák ellenértékének átutalása után a pénzt szinte azonnal kivették és a jutalék levonása után visszaadták a számlák megrendelőinek – olvasható a közleményben, amelyben azt is megjegyezték, hogy – mint az ilyen esetekben mindig – a közreműködő számlázó cégeket külföldieknek, illetve fellelhetetlen illetőknek eladták, azok helyett újakat alapítottak.
A NAV tájékoztatása szerint a hulladékkereskedelemben már évek óta működik a fordított adózás, ezért a bűncselekménnyel okozott kár enyhébb, mint ha a számlák levonandó áfát is tartalmaztak volna. A hatóság szerint a költségvetést feltehetően így is több százmillió forint kár érte, amelyet azonban ellensúlyoz az akcióban lefoglalt vagyontárgyak értéke.
A nyomozás adócsalás és csalás, továbbá magánokirat-hamisítás gyanújával folytatódik. Hárman előzetes letartóztatásban, hatan pedig házi őrizetben vannak. Az adócsalásért kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztést szabhat ki a bíróság.