A Nagy Péter kontra Sun Tzu című jelentésében Tom Kellerman – aki nemrég még az amerikai elnök Kiberbiztonsági Bizottságának volt tagja, jelenleg pedig a Trend Micro kiberbiztonságért felelős alelnöke – arra hívja fel a figyelmet, hogy bár a híradások elsősorban a kínaiakkal foglalkoznak, sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a kelet-európai hackerek.
Elmondása szerint míg a kelet-ázsiaiakat inkább olcsó gyalogosként lehetne jellemezni, addig a volt szovjet blokk kiberbűnözői kifinomult módszerekkel dolgozó, független zsoldoscsoportok.
Írásában azt fejtegeti, hogy a kelet-európai támadások a régió kiemelkedően magas minőségű tudományos és matematikai oktatásának örökségei, melyeket az egyes csoportok között uralkodó versenyszellem is kiegészít. Kellerman megfogalmazása szerint ennek köszönhető, hogy a volt szovjet blokk országaiból származó kártékony szoftverek “egy Faberge-tojás eleganciájával” bírnak.
Összehasonlításképp az ázsiai hackerek jellemzően nem vesződnek saját szoftver fejlesztésével, céljaik eléréséhez olcsó, de könnyen elérhető megoldásokat választanak; ahogy a lebukás elkerülésére, nyomaik gondos eltüntetésére sem fordítanak külön figyelmet.