A gyártói és kereskedelmi márkák aránya 72:28 a gyártói márkák javára. A bolttípusok közül őrzi vezető szerepét a diszkont – derült ki a Nielsen kiskereskedelmi indexéből.
2019. január-december között élelmiszerkategóriákra 2000 milliárd forintot költöttek a hazai vásárlók, ami éves szinten 7 százalékos értékbeli növekedés.
Egyik évről a másikra megduplázta értékbeli forgalmát a probiotikus tejital (102%), de az ízesített tejek is 90 százalékos forgalomnövekedést értek el. Az értékesített élelmiszerek 70 százaléka gyártói márkás.
A háztartási vegyi áruk és testápolási termékek 6 százalékos növekedési üteme elmarad az élelmiszerekétől. Ez 470 milliárd forint feletti értékbeli forgalmat jelent, a mennyiségi eladás stagnált.
- A lista élén továbbra is a mosószer áll, közvetlenül mögötte következik a vécépapír és az öblítő.
- Az arcmaszkok és háztartási tisztító kendők értékbeli forgalma csaknem 40%-kal nőtt.
Minden öt forintból négyet gyártói márkára költenek a magyarok. A sajátmárkás termékek – hasonlóan a 2018-as adatokhoz – az értékbeli forgalom 18 százalékát teszik ki.
A magyar fogyasztók bizalma alulról súrolja az európai átlagot (86 pont), és 78 ponton állt tavaly év végén. A fogyasztók harmada jó vagy kiváló költési hajlandóságot mutat. Hosszú negyedévek óta kitart a hazai kiskereskedelem lendülete: rendre Európa élbolyában végez – mondta Szűcs-Villányi Ágnes, a Nielsen ügyvezető igazgatója.
Fotó: MTI / Szigetváry Zsolt