Valamilyen ingatlan használatára minden vállalkozásnak szüksége van. Ezek működtetésére az alábbi megoldások vagy ezek kombinációja lehetséges:
– A cég más tulajdonát bérli, ahol az üzemeltetésről a tulajdonos gondoskodik.
– Saját tulajdonú ingatlant használ, amelynek üzemeltetési feladatait megoldják a meglévő kollégák.
– Szintén saját ingatlan üzemeltetéséhez részben vagy egészben külső vállalkozások szolgáltatását veszi igénybe.
Feltéve az ingatlanüzemeltetés kérdését egy átlagos hazai középvállalkozónak, az első reakció gyakran az elutasítás. A tipikus válaszok között vannak, a „mi ezt mindig így csináljuk”, vagy „ezt a feladatot nem bíznám idegenre”. Az átgondoltabb ellenérvek között pedig gyakran szerepelnek a következők:
„Egy külső szolgáltatóhoz képest erősebb a kontroll a saját kollégáim fölött, akik az üzemeltetés mellett rendszeresen más feladatokat is kapnak.”
„A házon belüli megoldással csak a költségeket kell viselnem, egy szolgáltató pedig profitot is el akar érni.”
„Egy külső vállalkozás nem ismeri a mi sajátos viszonyainkat, nem képes azt adni, amire szükségünk van.”
Nem kizárt, hogy adott esetben a fenti állítások egyike vagy akár mind megállja a helyét. Az is kétségtelen, hogy a bizalom (illetve annak hiánya), vagy a múltban szerzett negatív tapasztalatok is nagy súllyal esnek a latba, de emellett érdemes megfontolni a kiszervezés mellett szóló érveket is.
Előnyök: méretgazdaságosság és tapasztalat
A piaci szolgáltatók jellemzően jóval nagyobb ingatlanportfólióval dolgoznak, mint egy átlagos cég. Ez nagyobb hatékonyságot biztosít nekik, akár a beszerzésről (közművek, szolgáltatások), akár emberi vagy más erőforrásokról legyen szó. Az alacsonyabb költségek miatt általában olcsóbban tudják az ingatlanokat működtetni, még azzal együtt is, ha a szükséges (de az erős verseny miatt nem túl magas) profithányadot is beleszámoljuk.
Másrészt a jobb üzemeltetési szolgáltatók szakembergárdája olyan sokrétű tapasztalattal rendelkezik, amely nagy segítség a felmerülő problémák gyors és szakszerű megoldásában. Ilyen feladat lehet a berendezések karbantartásának és cseréjének a megtervezése, a műszaki problémák megítélése, az alvállalkozókkal szembeni szerződéses kérdések kezelése, de idetartozik az energiabeszerzés is.
Csalóka lehet a saját költség
Gyakori jelenség, hogy a házon belüli megoldásoknál azok valós költségeiről a vállalatvezetőknek csak igen távoli fogalmai vannak. Különösen, ha azok összemosódnak más tevékenységekre fordított összegekkel.
Természetesen cégfüggő, hogy kinek éri meg a kiszervezés. Ezt mindig a vállalkozás mérete, a tevékenység jellege és kockázatai, az ingatlanigény, a rendelkezésre álló erőforrások, a HR-megfontolások és sok más szempont alapján kell eldönteni. Az viszont mindenképp tanácsos, hogy ne söpörjék le a kiszervezést az asztalról, hanem alaposan vessék össze az alternatívákkal. Ha ezek után is maradnak az eredeti változatnál, legalább megnyugodhatnak: megalapozott döntést hoztak – tanácsolják a szakemberek.