Az EY nemzetközi könyvvizsgáló cég és a Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet hatodszorra mérte fel a korrupciós helyzetet a magyar vállalatoknál.
300 cég vezetőjével illetve tulajdonosával készítettek interjúkat idén nyáron. A megkérdezettek fele 250 millió és 1 milliárd forint éves bevételt produkáló vállalkozást vezet, a másik felük ennél nagyobbat. A közlemény szerint most volt a legnehezebb az interjúk megszervezése, sokkal többen utasították el a kutatók megkeresését, mint valaha.
A kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy
Érdekesség, hogy a válaszolók 12 százaléka elfogadna egy olyan ajánlatot, hogy 10% visszacsorgatásáért a cége szerezzen meg egy ígéretes szerződést. További 6% “nem tudom”-mal válaszolt a kérdésre.
Arra a kérdésre, hogy mit tennének, ha megtudnák, hogy az általuk külföldre eladott terméket a vevő visszahozná Magyarországra, és végül itt értékesítené, 27% semmit se tenne, 22% nem tudja, hogy mit tenne.
Ha egy beszállítójuk azzal jelentkezne, hogy mostantól ugyanazt a terméket egy közbeiktatott új cégen keresztül akarja szállítani, akkor 20% ebbe simán beleegyezne, 18% pedig nem tudommal válaszolt. Ez a kérdés azért érdekes, mert egy a termék értékét nem növelő közvetítő beiktatása sok esetben korrupciós machinációra utal.