Az elmúlt tizenhét évben a közalkalmazottakra terhelt banki költségek megtérítéséről kezdeményez egyeztetést a Miniszterelnökséggel a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (MSZ EDDSZ) – közölte a szervezet elnöke csütörtökön az MTI-vel.
Cser Ágnes emlékeztetett: a Kúria 2013. május 15-i ítéletével kimondta, hogy a munkáltató nem háríthatja át a közalkalmazottakra az illetményük banki átutalásával összefüggő bankszámla-szerződési díjat, a bankkártya éves költségét és a tranzakciós díjat.
A múltban okozott károkat nem rendezték
A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvényben egy 1996-os módosítással rendelték el az illetmények bankszámlára utalását, egyúttal kimondták, hogy az utalás és a fizetés egyszeri felvétele nem okozhat költségtöbbletet a közalkalmazottnak. Ennek ellenére a szükséges összegeket nem tervezték be a költségvetésbe, az intézményvezetők pedig szintén nem finanszírozták azokat. Ezért a banki költségek több mint tizenhét éven keresztül törvényellenesen a munkavállalókat terhelték – áll a közleményben.
Noha egy 2014. január 1-jétől hatályos törvénymódosítás a jövőre nézve megszüntette a korábbi törvényellenes állapotot, nem rendezték a munkavállalóknak a múltban okozott károkat – írta Cser Ágnes. Szerinte a szociális és egészségügyi ágazat több mint 230 ezer dolgozójának 1996 és 2014 közötti kárát méltánytalan és nehéz lenne egyedi perekkel rendezni, ezért kormányzati intézkedésre van szükség. Ennek érdekében Cser Ágnes tárgyalást kezdeményez Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterrel, amibe a bankokat is be kívánja vonni, mivel véleménye szerint az illetmények átutalása számukra “szükségszerűen hatalmas bevételt és nyereséget eredményezett”.