Egy-egy pénzérme, bankjegy rengeteg ember kezén megy keresztül, így akarva-akaratlan is rengeteg szennyeződést viszünk fel rájuk. A Pénzcentrum szúrta ki, hogy a plantprotecting videójánnak hála szabad szemmel is láthatjuk, hogy milyen gusztustalan dolgok képesek megtelepedni a fizetőeszközökön.
A videóban egy százasról (fém) és egy ötszázasról (papír) is mintát vettek, majd különböző táptalajokon tenyésztették a mintákat.
A papírpénzről vett mintáknál az egyik táptalajon egy-két féle baktérium nőtt csak fel, és ez szinte teljesen belepte az egész agarlemezt, ami nem volt annyira látványos, mert áttetsző színű volt a baktériumkolónia, pedig amúgy az egészet befedte. A másik táptalajon sokkal számosabb baktériumkolónia vált láthatóvá (színes) és egy gombatelep is megjelent (nagy fehér).
A fémpénznél az egyik táptalajon kétféle uralkodó baktériumkolónia mutatkozott (áttetszős narancssárgás, illetve fehér), a másik táptalajon szinte nem nőtt fel semmi.
Persze mondhatjuk erre azt, hogy más gyakran fogdosott használati tárgyakon, például a telefonunkon is megtelepednek a kórokozók.
Bacik ide, vagy oda, vannak, akik ragaszkodnak a készpénzhez.