A pénzügyi tudatosság és felkészültség mértéke nagyban változhat a Z generáción belül országoktól és a gazdasági körülményektől függően. Mivel a fiatal generáció nagyrészt még karrierje korai szakaszában van, de leginkább az oktatásban tevékenykedik, számos tagja még nem találkozott jelentős pénzügyi döntésekkel. Azonban bizonyos kutatások arra utalnak, hogy a Z generáció sok tagja érdeklődik a pénzügyek iránt, és tudatosan keresi a pénzügyi oktatást. Egyesek a digitális platformokon keresztül aktívan tanulnak a pénzügyekről, amit az Y generáció és a korábbi generációk kevésbé tettek. Ezzel szemben az oktatási rendszer gyakran nem nyújt elegendő pénzügyi oktatást, ami hozzájárul a tudatlansághoz.
Személyes tapasztalat: irány Ázsia
Kitti másodéves egyetemi hallgatóként elhatározta, hogy egy félévet szeretne külföldön tanulni. Az egyetemen a bölcsésztudomány karon belül koreai szakirányt választott így nem európai országot, hanem Kelet-Ázsiát, azon belül Koreát választotta úticélként. Édesanyja, Marcsi, a 24. hu-nak elmondta, hogy bár örült az elhatározásnak, tudta, hogy rengeteg előkészületre lesz szükség és az is kérdéses volt, hogy ha az itthoni egyetemi félévét külföldön tölti, azt miként számítják bele a tanulmányaiba. Mi, mennyi kreditet ér, csúszik-e a diploma megszerzésének időpontja, kell-e különbözeti vizsgát tenni és még sorolhatnánk.
Aggódás
Marcsi lánya hiába 22 éves már, az anyja nagyon aggódott, hogy gyermeke ilyen messze szeretne menni. Nagy változás előtt álltak, hiszen Kitti eddig mindig otthon lakott, nem volt kollégista a gimnázium idején sem. Az elengedés viszont fontos, megbízott a gyermekében, hiszen tudta, hogy az helyt fog állni. A bizalom tehát abszolút megvolt, azonban a felkészülés közös, mindkettejük számára fontos feladat volt. Számba kellett venni, hogy milyen teendői lesznek a tanulás mellett, legyen szó akár az étkezésről, a tiszta ruhák biztosításáról, vagy a könyvek beszerzéséről.
Kiadások
Könnyebbség volt, hogy a magyarországi egyetem a képzést állta ugyan, de a kollégiumi díjat és az ottani ellátást nem. Pontos tervezésre volt szükség, hogy lássák mennyi pénzre lesz szükség a négy hónap alatt. Gondolni kellett a napi háromszori étkezésre, a helyközi utazásra és minden más felmerülő kiadásra is. Kittinek több ezer kilométerrel odébb, teljesen egyedül kellett gondoskodnia magáról. Nem volt olyan egyszerű, mint itthon, hogy csak kinyitja a hűtőt és elővesz valamit. Szerencsére a kollégiumi szobában volt egy kicsi hűtő is, így előre betudott vásárolni, hogy legalább a reggeli és a vacsora meg legyen oldva.
Biztonság
Külföldi tartózkodás esetén fontos szempont, hogy legyen egészségügyi biztosításunk is. Így azt is meg kell kötni, addig amíg a fogadó iskola nem gondoskodik a gyermekről.
Pénzügyi egészség
A fiataloknak eltérőek a pénzügyi ismeretei. Ennek számos oka lehet. Az egyik ilyen a korlátozott pénzügyi oktatás. Sok iskolában nincsenek átfogó pénzügyi oktatási programok. Ezért fontos, hogy a családok felkészítsék a gyerekeiket a tudatosságra. Beszélni kell a pénzügyekről annak érdekében, hogy a fiatalok úgy lépjenek be a felnőttkorba, hogy ismerik az azzal járó feladatokat. Az új pénzügyi környezet, a digitális banki szolgáltatások, a kriptovaluták és más pénzügyi technológiák megjelenésével a pénzügyi környezet gyorsan fejlődött. Megfelelő útmutatás és oktatás nélkül kihívást jelenthet a fiatalok számára, hogy megértsék ezeket az új fogalmakat és azt, hogy ezek hogyan befolyásolhatják a pénzügyi egészségüket.
Számlanyitás
Fontos szempont volt, hogy Kittinek olyan bankkártyája és számlája legyen, amivel tud külföldön fizetni és pénz levenni az automatából. Szerencsére már a gimnáziumban nyitottak olyan számát, amivel díjmentes a fizetés, online és érintéssel is, tehát ez megoldott volt. Át kellett azonban beszélni, hogyan kell tudatosan beosztani a pénzét,mire és mennyit lehet költeni havonta. Szerencsére már sok olyan app van – ilyen például az OTP MobilBank és a benne lévő Kiadásfigyelő funkció -, ami segít a költségvetés rugalmas megtervezésében és a kiadások nyomon követésében, hogy uralni lehessen a helyzetet. Így Kitti telefonjára is került egy ilyen tervező, amivel könnyedén figyelhette miként alakulnak a pénzügyei. Az elengedhetetlen kiadások mellett pedig a kulturális tevékenységekre is szánni kellett forrást, hiszen fontos felfedezni az országot, ha már megadatott a lehetőség, hogy elmehessen oda.