A rendelettervezet rögzíti, hogy az egész ügy a Magyarország által a Helyreállítási és Alkalmazkodási Eszközben vállalt intézkedéssel függ össze. Ennek keretében idén év végéig azt a vállalást tette a kormány az Európai Bizottság felé, hogy 12 500 kWp megújuló energiakapacitást hoz létre. Ezáltal a beazonosított területeken megvalósuló beruházásokat kiemeltté kell nyilvánítani, ez ugyanis a lazított szabályokon keresztül is segíti a projektek mielőbbi megvalósulását – írja a portfolio.hu.
A tervezet tételesen felsorolja, mely hátrányos helyzetű településeken épülhetnek majd kis kapacitású (0,5 megawattnál kisebb teljesítményű) naperőművek ebben a formában:
- Gyöngyösoroszi naperőmű belterület,
- Járdánháza naperőmű belterület,
- Magyarkeszi naperőmű külterület, valamint belterület,
- Mike naperőmű belterület,
- Nagyér naperőmű belterület,
- Nagylóc naperőmű belterület,
- Novajidrány naperőmű külterület,
- Pári naperőmű külterület,
- Patapoklosi naperőmű belterület,
- Zalakomár naperőmű belterület,
- Arló naperőmű belterület,
- Drávafok 1. naperőmű külterület,
- Drávafok 2. naperőmű külterület,
- Hangony naperőmű belterület,
- Sóshartyán naperőmű belterület,
- Viss naperőmű belterület,
- Értény naperőmű belterület,
- Kistolmács naperőmű belterület,
- Ötvöskónyi naperőmű belterület,
- Istvándi naperőmű külterület,
- Karancsság naperőmű belterület,
- Beret naperőmű belterület,
- Kovácsvágás naperőmű külterület.
A feltételek is megjelentek
A tervezetben rögzítik: „A termelőkapacitás legalább 20 évre a Felzárkózó Települések programot végrehajtó szervezetek tulajdonába kerül. Az új erőművek által termelt nettó bevételt az energiaszegénység által sújtott háztartásoknak, különösen a három év alatti gyermeket nevelő családoknak nyújtott különböző természetbeni szociális juttatások – például a legalább egy elektromos fűtéssel fűtött helyiség – finanszírozására kell felhasználni.”
„A családokat nyílt pályázat útján kell kiválasztani. A beruházásnak köszönhetően várhatóan javulni fognak az alacsony jövedelmű háztartások életkörülményei. Ezenkívül az új elektromos fűtés felváltja a fosszilis tüzelőanyaggal való fűtést, ezért az intézkedés várhatóan javítani fogja a levegőminőséget is a célzott településeken.”
Kitérnek arra is, hogy idén év végéig 12 500 kWp megújulóenergia-kapacitást kell létrehozni és támogatni legalább 2500 hátrányos helyzetű családot, valamint 2025 végéig további ugyanennyi kapacitást kell megvalósítani, illetve ugyanennyi családot kell támogatni.