A szocialista Tóth Bertalan arról kérdezte külön-külön Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, illetve Lantos Csaba energiaügyi minisztert, hogy valóban megkereste-e a kormány a Westinghouse amerikai energetikai vállalatot hasadóanyagok beszerzése ügyében. Erről korábban a The New York Times írt. A cikkben megszólalt az amerikai óriáscég fűtőanyagrészlegének vezetője, aki szerint az európai országok már mozgolódnak, hogy energiaellátásuk függetlenedjék Moszkvától, Magyarország is diverzifikálni akar és már az Orbán-kormány is tájékozódott náluk a fűtőanyag beszerzéséről.
Mivel az atomreaktorok üzemeltetéséhez szükséges fűtőanyag beszerzése kulcskérdés a magyar energiaellátás szempontjából, az ellenzéki képviselő szerint közérdeklődésre tart számot, hogy megfelel-e valóságnak az amerikai sajtóhír, amely szerint a kormány tájékozódott a Westinghouse vállalatnál hasadóanyag beszerzésének lehetőségéről.
- Mi volt egészen pontosan az amerikai energetikai vállalat felé tett érdeklődés célja?
- Milyen eredményekkel járt végül a megkeresés?
- Azért volt szükség a megkeresésre, mert nem biztosak abban, hogy a jelenlegi forrásból el lehet látni a Paksi Atomerőmű szükségleteit?
- Tekinthető-e ez a lépés a hazai nyersanyagfüggés diverzifikációját erősítő akciónak?
- Kerestek-e meg más energetikai vállalatot is hasonló célból?
A kérdésekre Koncz Zsófia érdemben nem válaszolt. Az Energiaügyi Minisztérium államtitkára csak annyit közölt, hogy az Orbán-kormány szerint az ország energiabiztonságához és a rezsitámogatás fenntartásához szükség van a nukleáris energiára, amely az ellátásbiztonságon túl az árstabilitás megteremtésében is fontos szerepet játszik. Hazánk villamosenergia-ellátásának alappillérét a Paksi Atomerőmű négy blokkja biztosítja. Koncz Zsófia szerint az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. folyamatosan vizsgálja a létesítmény zavartalan üzemeltetéséhez szükséges intézkedési lehetőségeket.
Korábban egyébként már a Financial Times is írt arról, hogy a Westinghouse felajánlotta, szállít a Roszatom helyett fűtőanyagot azoknak az uniós tagországoknak, amelyekben orosz tervezésű atomreaktorok működnek.