200 milliárd forintos keretösszegű gyármentő garancia- és hitelprogrammal toldja meg a kormány a már korábban bejelentett 150 milliárdos gyármentő programját – derül ki a Gazdaságfejlesztési Minisztérium csütörtöki közleményéből. A két részből álló hitelprogram 2023. január 1-jén indul.
Míg a korábban meghirdetett, 150 milliárdos program vissza nem térítendő támogatást kínált a vállalatoknak, addig az új programban hitelt lehet igénybe venni.
- A hitelprogram egyik eleme, hogy a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. 100 milliárd forint keretösszegű Gyármentő Likviditási Garanciaprogramot indít a nagy- és középvállalkozások számára, amelyben az MFB állami kezességet, illetve garanciát vállal a forgóeszközhitelek, folyószámlahitelek, illetve a működést finanszírozó hitelek biztosítékaként. Mindez egyrészt közvetlenül csökkenti a kamatterheket, másrészt az érintett szereplők finanszírozásán keresztül forráshoz jutnak a mikro-, kis-, és középvállalati szektorból kikerülő beszállítók, szolgáltatók is.
- A hitelprogram másik eleme, hogy az Eximbank Zrt. 100 milliárd forint keretösszegű Gyármentő Beruházási Hitelprogramot indít, amelyben az EXIM államilag támogatott, kedvezményes, fix kamatozású beruházási hiteleket nyújt a hazai termelő közép- és nagyvállalatok energiahatékonysági, illetve megújuló energiatermelő beruházásaihoz.
A közleményből kiderül, hogy az Eximbank beruházási hitele hivatott kiegészíteni azt a már korábban meghirdetett gyármentő programot, amelynek 150 milliárdra rúgó kerete – legalábbis az előzetes regisztrációk alapján – kevesebb, mint húsz perc alatt elfogyhatott. Erre a támogatási formára, mint közölték, eddig 168 vállalkozás regisztrált.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még október 22-én jelentette be a kormány első gyármentő programját, amely nagyvállalatoknak nyújt támogatást energiahatékonyságot javító beruházásokhoz. Ennek az összértékét határozták meg 150 milliárd forintban.
Mint azt korábban az Index.hu nyomán megírtuk, a 150 milliárdos keretösszegű program regisztrációját november 2-án kevesebb mint húsz perc után fel kellett függeszteni. A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) honlapján megjelent üzenet szerint erre a beérkezett regisztrációs űrlapok jelentős száma és forrásigénye miatt volt szükség.Vagyis olyan nagy lehetett az érdeklődés, hogy 18 perc alatt elfogyott a programra előirányzott 150 milliárd forintos keret.
A tárca közleménye szerint az új hitelprogramra olyan vállalkozások is jogosultak lehetnek, amelyek a vissza nem térítendő támogatásra nem jogosultak. Az elérhető maximális hitelösszeg – az igénybe vett állami támogatások jogcímétől függően – meghaladhatja a 2 milliárd forintot.