Gazdaság

Megjelent a nyilatkozat, amit be kell adni a törlesztési moratórium folytatásához

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

Megjelent Rogán Antal miniszter rendelete arról, hogy milyen szövegű nyilatkozatot kell beadniuk a hiteladósoknak annak érdekében, hogy július 31. után is a törlesztési moratóriumban maradhassanak december 31-ig, írja a Bank360.hu.

Mint emlékeztetnek: a kormány a múlt héten döntött arról, hogy a kamatstopot és a hitelek törlesztési moratóriumát meghosszabbítja december 31-ig. A jelzáloghiteleseknek nem kell semmit tenniük a kamatstop további igénybevételéért.

Azoknak azonban, akik még benne maradtak a törlesztési moratóriumban, külön nyilatkozatot kell benyújtaniuk a hosszabbítás érdekében.

Az eredetileg június végéig élő törlesztési moratóriumot a kormány automatikusan július 31-ig hosszabbította meg. Eddig az időpontig mindenki benne maradhat, aki július 17-én is benne volt. Aki azonban augusztus 1-től is élni akar ezzel a lehetőséggel egyelőre december 31-ig, annak július 31-ig kérelmeznie kell ezt a hitelezőjénél. A határidő jogvesztő, aki ezt nem teszi meg eddig, utólag nem pótolhatja, figyelmeztet a Bank360.hu.

A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter most rendeletben határozta meg azt, hogy minderről hogyan kell tájékoztatni a bankoknak az érintett lakossági és vállalati ügyfeleket. Ez alapján az alábbi szövegű levelet kapják majd meg a hitelezőjüktől a moratóriumos adósok:

„Tisztelt Ügyfelünk!

Tájékoztatjuk, hogy Magyarország Kormánya a hitelmoratóriumot 2022. december 31-ig meghosszabbította. A hitelmoratórium igénybevételének feltételei úgy módosultak, hogy amennyiben Ön jelenleg (2022. június hónapban) él a hitelmoratóriummal, 2022. július 31-ig nyilatkoznia kell, hogy továbbra is (2022. augusztus 1-jétől) élni kíván vele. Ezt megteheti személyesen bankfiókunkban, vagy online formában. A nyilatkozattétel feltételeiről és módjáról a honlapunkon nyújtunk részletes tájékoztatást az Ön részére.”

A kiadott rendelet ennek a nyilatkozatnak a szövegét is pontosan meghatározza az alábbiak szerint.

„Az egyes kiemelt társadalmi csoportok, valamint pénzügyi nehézséggel küzdő vállalkozások helyzetének stabilizálását szolgáló átmeneti intézkedésekről szóló 2020. évi CVII. törvény eltérő alkalmazásáról szóló 216/2022. (VI. 17.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 216/2022. (VI. 17.) Korm. rendelet] értelmében, alulírott

1. Fogyasztónak minősülő adós esetén

Név:

Születési családi és utónév:

Születés helye, ideje:

Anyja születési családi és utóneve:

E-mail-cím:

Telefonszám:

2. Vállalkozásnak minősülő adós esetén

Vállalkozás teljes neve:

Székhelye:

Adószáma:

Cégjegyzékszáma:

Levelezési címe:

Képviseli(k) (név, beosztás):

Kapcsolattartó:

Kapcsolattartó telefonszáma:

Egyéni vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő, családi gazdálkodó családi és utóneve:

Születési családi és utóneve:

Lakcíme:

Levelezési címe:

Anyja születési családi és utóneve:

Születési helye és ideje:

Adószáma / adóazonosító jele:

Nyilvántartási száma:

Telefonszáma:

(a továbbiakban: Vállalkozás) mint a Vállalkozás cégjegyzésre jogosult képviselője

büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a veszélyhelyzettel összefüggő egyes szabályozási kérdésekről szóló 2021. évi CXXX. törvény 17. § a) pontja szerinti fizetési haladékot e rendelet hatálybalépésének napját megelőzően

(kérjük, X-szel jelölje az Önre vonatkozót)

o igénybe vettem (fogyasztónak minősülő adós esetén);

o az általam képviselt Vállalkozás igénybe vette (vállalkozásnak minősülő adós esetén);

ezért kérem a szerződés(ek)ből eredő tőke-, kamat- és díjfizetési kötelezettségemre vonatkozó fizetési moratórium 2022. augusztus 1-jétől történő fenntartását.

Nyilatkozom, hogy tudomással bírok arról, hogy a jelen nyilatkozat a 216/2022. (VI. 17.) Korm. rendelet értelmében meghatározott határidőt követően nem módosítható, e tekintetben kizárólag a fizetési moratóriumból való kilépésre van lehetőség.”

Ajánlott videó

Olvasói sztorik