Közel 2400 magánszemély van az adóhatóság azon feketelistáján, amely azoknak a nevét sorolja fel, akik legalább fél éven át legalább 10 millió forintnyi adóval lóg az államnak.
Ismerős nevek is előtűnnek a felsorolásból, köztük van Hurtyák Róbert, aki a néhány év alatt dugába dőlt vállalkozás, a magyar Sólyom légitársaság egyik alapítója volt 2013-ban; ő akkoriban az egyik tulajdonostársaszerint „hússal üzletelt” Iránban, Ománban és a környéken. Hurtyáknak jelenleg nincs hatályos céges kapcsolata, vállalkozásainak többsége felszámolással megszűnt – írja a napi.hu.
Ott van a feketelistán mások mellett
- Bíró Ica egykori modell és fitneszedző,
- Dobrai Sándorné, a karcagi Brókermarcsika
- Fischl András, Frabato néven ismert mágus,
- N. Forgács Gábor operatőr-rendező,
- Volkova Ekaterina divattervező (a volt gázkereskedő Emfeszt vezető Góczi István felesége)
Az adóslistán 40, doktori címmel rendelkező személy neve is olvasható; továbbá mintegy négy tucat ukrajnai, romániai és szerbiai lakóhelyű személy is fent van, akiknek bottal ütheti a nyomát a NAV. (A legtöbb cím kárpátaljai.) Több tucat magyarországi címmel nyilvántartott külföldi személy neve is szerepel a listán, főként ázsiaiak – írja a lap.
A gazdálkodó szervezetek között azok vannak fenn a nagy adótartozók listáján, akik legalább 100 millió forinttal lógnak az államnak.
Hajdú Péter egykori műsorgyártó cége, a Frizbi Entertainment Kft. is, amely több százmilliós kárt okozott a központi költségvetésnek azzal, hogy fiktív számlákkal próbálta adófizetési kötelezettségét csökkenteni. A büntetőügy tavaly decemberben megegyezéssel zárult, Hajdú, aki ügyvezető-tulajdonosa volt a cégnek, „megtérítette” a kárt, így 1 év 6 hónap – négy évre felfüggesztett – börtönbüntetéssel és 5 milliós bírsággal megúszta az adócsalást.
Hajdú ügyéről itt lehet többet olvasni:
A több mint 1300 vállalkozás között feltűnik a hazánkban eddig reklámadót nem fizető Facebook és Google technológiai vállalatok írországi cégei is.
Az adóslistás cégek között nagy számban vannak egy-két évig jelentős árbevételt elkönyvelő, nagykereskedő cégek, illetve már bevétellel nem rendelkező, beszámolót be nem nyújtó, közterheket nem fizető vállalkozások. Ezeket gyakran alapításukkor vagy – a “papíron” forgalmas – egy-két év után székhelyszolgáltatós címre jegyzik be, magyarországi vagy határon túli lakcímmel rendelkező magánszemélyek nevére, akik a címük alapján szerény körülmények között élnek, mégis több vállalkozásban vezető tisztségviselők és/vagy tulajdonosok.