Az elemzés szerint a fővárosi albérletpiac alakulását leginkább a külföldi diákok és munkavállalók, illetve a belföldi diákok kereslete határozza meg: az előbbi két csoport például a bérlők mintegy 80 százalékát tette ki az elmúlt években, azonban az idén szinte teljesen eltűntek a bérlők közül. Növeli a kínálatot az is, hogy
A Duna House elemzése szerint a piaci változások miatt az albérletek már a kollégiumi elhelyezéssel versenyeznek. Ugyanakkor érdemes minimum egyéves szerződést kötni, mert még sokat változhat a piac. Hozzátették: a vidékről fővárosba költöző magyar egyetemisták kedvezőbb helyzetben vannak az eddigieknél, hiszen sok lakásból választhatnak és még alkudni is tudnak a meghirdetett árakhoz képest. Már a belvárosban is található 120-150 ezer forintos havi lakbérért kiadó lakás, amely eddig leginkább a külvárosi kerületekre volt jellemző.
Az adatok szerint a vidéki egyetemi nagyvárosokban is érződik a külföldi diákok csökkenő érdeklődése, itt azonban a turizmus okozta kiesés nem olyan jelentős mint a fővárosban. Debrecen, Szeged és Pécs érezheti meg leginkább az egyelőre elmaradó külföldi érdeklődést, ezeken a településeken 90 és 130 ezer forintos havi lakbérért lehet már találni megfelelő minőségű, jó elhelyezkedésű lakást. Jellemzően tavaly ilyenkor sokkal ritkább volt a 100 ezer forint alatti albérlet. Ezeken a településeken azonban a nemzetközi ösztöndíjak újraindulásával gyorsabban visszarendeződhet a piac, közölték.
Az ingatlanközvetítő néhány gyakorlati tanácsra is felhívta a figyelmet: ezek közül a legfontosabb a bérleti feltételek szerződésbe foglalása, amelyet, ha közjegyző előtt kötnek meg, még nagyobb jogi biztonságot nyújthat mindkét fél számára. A változó piaci környezet miatt mindkét fél számára fontos szempont lehet a kiadási vagy bérlési időszak pontos meghatározása, hiszen sok befektető gondolkozik úgy, hogy ha újraindul a turizmus, akkor inkább újra a rövid távú piacon szeretné hasznosítani a lakását.
Kiemelt kép: MTI/Marjai János